Bosna’nın faturası: 100 bin can

Bosnalı araştırmacı Mirsad Tokiç, dört yıldan beri üzerinde çalıştığı araştırmanın sonucunu Bosna Hersek’in Banja Luka kentinde açıkladı. Araştırmaya, 1991 ile 1995 yılları arasında süren savaş boyunca, Bosna ve Hersek’te toplam 98.837 bin kişi öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

ÖLENLERİN YÜZDE 68’i BOŞNAK

Yeni Dönem Haber Ajansı’nın duyurduğu araştırma sonuçlarına göre savaşta, toplam sayının yüzde 67,87’sine eşit olan 63 bin 687 Boşnak, ölenlerin yüzde 25,81’sine eşit olan 24 bin 216 Sırp ve toplam kayıpların yüzde 5,39 anlamına gelen 5 bin 57 Hırvat ölmüş.


Ölen sivillere bakıldığında da Boşnakların uğradığı soykırım net bir biçimde görülüyor. Buna göre savaş ölen sivillerin 30 bin 514’ü Boşnak, 2 bin 76’sı Hırvat ve 1978’inin Sırp olduğu belirtildi.


Savaşta ayrıca 30 bin 173 Boşnak askeri, 21 bin 399 Sırp askeri ve 2 bin 619 Hırvat askerinin öldüğü ifade edilirken bazı cesetlerin hangi milliyete mensup olduğu belirlenemedi.


Mirsad Tukaç araştırmanın en yeni metodlar kullanılarak yapıldığını bildirdi ve “Araştırmanın temelini tüm yerli ve yabancı bilgiler oluşturdu ve öldürüldüğü birkaç defa kayıt edilenler elendi” diye konuştu.


Dört yıl süren araştırmada bütünlüğü Bosna ve Hersek’in devlet organları sağladı. Araştırmayı Norveç hükümeti finanse etti.


Araştırma üç buçuk ay sonra bitirilecek ve internet ortamına ulaşılan bilgiler, fotoğraflar ve elde edilen tüm deliller aktarılacak. Mirsad Tukaç, araştırmanın tamamlanmasıyla, savaşta ölenlerin toplam sayısının 102 bine kadar çıkabileceğini söyledi.


Araştırma sonuçları ayrıca savaş suçlarını inceleyen Bosna-Hersek mahkemelerinin kullanımına sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.