Brexit’ciler kafayı bize taktı…

BK’deki anketlere göre 23 Haziran AB Referandumu’nda ibre, yüzde 55 ile ayrılalım diyenlerden (Brexit) yana döndü.
AB’de kalalım mı çıkalım mı tartışmasında Brexit’ciler ülkeyi göçmen işgali, IŞİD terörü hatta Türklerin işgali ile korkutuyorlar. İşte size “insaf yahu” dedirten örnekler:

– UKIP lideri Nigel Farage: 12 Milyon Türk İngiltere’ye gelecek
– Sunday Express: 12 milyon Türk İngiltere’yi istila edecek
– Daily Telegraph: Türkiye vatandaşlarına Schengen vize serbestisi verilmesi halinde, “teröristler” Avrupa’ya saldırma olasılığı artacak.
– İngiliz Dış istihbarat Servisi MI6 eski başkanı Richard Dearlove: Türkiye’ye AB vize serbestisi benzin ile ateşi yan yana koymak anlamında.
– Brexit Broşürü: Dikkat! 76 milyonluk, doğurma ve suç oranı yüksek Türkiye AB’ye üye oluyor… Mafya ülkesi Türkiye’nin AB’ye katılımıyla AB artık Suriye ve Irak’a da komşu oluyor…

Bu çirkin kampanyaya karşı Baroness Meral Hüseyin Ece sesini çıkararak Brexit’cileri halkı korkutmak amacıyla yalan dolan gündemle “etik dışı” davranmakla suçladı. Deneyimli gazeteci dostum Firdevs Robinson da “Hop n’oluyoruz!” diyenlerdendi. Robinson “İngiltere’de yaşayan, girişimci ve entegre Türk toplumu, bu siyasi tiyatroyu şaşkınlıkla izleye dursun, Türkiye’nin liderleri giderek saçma sapan bir hal alan tartışmayı daha da alevlendirmek için adeta cephane taşıyor” yorumunda bulundu. Robinson’un taşı gediğine koyan yazısından bir bölüm şöyle:

“Avrupa karşıtı kesim, Türkiye’nin hızlı nüfus artışının, İngiltere’nin sosyal hizmetlerine tehdit oluşturduğunu ileri sürerek taraftarlarını korkuturken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Müslümanlar için doğum kontrolünün caiz olmadığı ve ailelerin daha fazla çoçuk yapmasını isteyen sözleri gazete ve televizyonlarda geniş yer buluyor. Avrupa karşıtı İngiliz politikacılar, Türkiye’nin Avrupa’nın değerlerini paylaşmadığını savunuyorlar; aklı başında insanlar daha sesini çıkarmaya fırsat bulamadan, Türkiye’li yetkilililerin Avrupa’yı ve değerlerini küçümseyen, kötüleyen açıklamaları imdatlarına koşuyor. Türkiye’nin kentlerinde, kasabalarında PKK ve IŞİD tarafından gerçekleştirilen kanlı saldırılara yenilerinin eklenmesi, buna karşılık yetklililerin Türk vatandaşlarının ve turistlerin güvenliğini sağlamaktan aciz olduğu algısının güçlenmesi de Türk karşıtı kesimlerin ekmeğine yağ sürüyor.”

Financial Times köşe yazan Philip Stephens da referandum tartışmalarında tadın kaçtığı belirtilerek “Türklere karşı çirkin bir kötüleme kampanyası yürütülüyor” değerlendirmesini yaptı.

Sanki Brexit’cilerin maksatı üzüm yemek değil bağcıyı yani bizi dövmek gibi. Ne dersiniz?

Öte yandan “AB’de kalalım” cephesi de panikte… Financial Times’a göre; son anketler, yatırımcıları tedirgin etmeye yetti de arttı.

İlginç bir çıkış da eski başbakanlardan Tony Blair ve John Major’dan geldi. Blair ve Major, BK’nin, AB’den çıkma olasılığının Kuzey İrlanda barışını riske atabileceğini öne sürdüler. Çünkü AB içinde sınırların kalkması iki İrlanda arasındaki engelleri kaldıracak ve doğal birleşmesini sağlayacaktı. İki eski başbakan Kuzey İrlanda’yı ziyaret ederek halktan AB’den yana oy kullanmalarını istediler.

***

Son olarak geçen haftaki Financial Times’daki bizimle ilgili bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Gazetenin aktardığı Ekonomi ve Barış Enstitüsü adlı kuruluşun verilerine göre; “En tehlikeli ülkeler’ sıralamasında,163 ülke arasında 145’nci olan Türkiye’de devam eden şiddet olayları nedeniyle ülkenin gayrisafi yurt içi hasılası yüzde 10 oranında azaldı.”

Savaş yitik can demek, heba olan emek ve değer demek. Barış istiyoruz. Hemen şimdi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − 9 =