Bu da şeriat haritası…

Hizb-ut Tahrir’in “Hilafet Devletinin toprakları”

Türkiye’de aynı anda gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan 200’e yakın yasadışı Hizb-ut Tahrir örgütü militanı ile ilgili soruşturma çalışmaları sürüyor. Adana’da örgütevlerine yapılan baskınlarda bir harita ele geçirildi. Harita’da “Hilafet devletinin toprakları” adlı “örgütlenme çalışması yapılan ve hilafetin gerçekleştirileceği yerlerin belirlendiği” dünya haritası bulundu

Hizb-ut Tahrir terör örgütüne yönelik eş zamanlı olarak 23 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında Adana’da gözaltına alınan 14 kişinin evinde ”Hilafet Devletinin Toprakları” adlı dünya haritası bulundu.

BÖLGE SORUMLUSU GÖZALTINDA

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hizb-ut Tahrir’in Türkiye yapılanmasına yönelik, yaz dönemi terör örgütü kamplarının oluşumunu ve üyelerinin yurt dışına çıkmasını önlemek amacıyla düzenlenen operasyon kapsamında, Adana’da 24 Temmuz’da gözaltına alınan ve bölge sorumlusu olduğu belirlenen R.K. ile M.A.T’nin de aralarında bulunduğu 14 kişinin sorgusu tamamlandı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde yürütülen sorgulamada, örgütün İstanbul’da sansasyonel etki yapması amaçlanan bir eylem hazırlığında olduğu belirlendi.

SİLAHLI MÜCADELENİN ÜÇ AŞAMASI

Örgütün ”tebliğ, cemaat, cihat” olmak üzere 3 aşamalı çalıştığı, ilk aşamada örgütün anlatıldığı, ikincisinde kadro temin edilmeye çalışıldığı, sonuncusunda ise silahlı mücadele başlatıldığı tespit edildi.

DÜNYADA HİLAFET TOPRAKLARI HARİTASI

Dünya genelinde bir İslam devleti kurmayı amaçlayan örgüt üyelerinin evlerinde yapılan aramada da ”Hilafet Devletinin Toprakları” başlıklı duvar haritası bulundu.

Örgüt üyesi matbaacılar tarafından özel hazırlandığı belirlenen haritada, ”örgütlenme çalışması yapılan ve hilafetin gerçekleştirileceği yerlerin belirlendiği” bölgelerin farklı renklerle boyandığı görüldü. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, sınırları Ukrayna’dan İspanya’ya, Kazakistan’dan Hindistan’a, Fas’tan Gabon’a, Mısır’dan Mozambik’e, Madagaskar’dan Endonezya’ya kadar uzanan bölgenin turuncu renklerle işaretlendiği gözlendi.

ÖRGÜTSEL ÇALIŞMALAR ÜÇÜNCÜ AŞAMADA

Haritada bu bölgede ikinci aşamadan üçüncü aşamaya geçilerek, ”Hilafet Devleti’nin bu topraklarda kurulmasının amaçlandığı”, örgütlenme çalışmalarının bu bölgeyi kapsayacak şekilde yürütüldüğü öğrenildi.

Aramada ayrıca ”Hizb-ut Tahrir Türkiye” yazılı siyah bez ve naylon afişler de ele geçirildi. Sorgulamaları tamamlanan zanlılar, bugün geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Örgüt üyelerinin evlerinde ele geçirilen belgelerin bulunduğu, ajanda ve defterlerin yanı sıra dizüstü bilgisayar, taşınabilir disk ve CD’ler ise 15 kutu içinde minibüsle adliyeye götürüldü.

KOCAELİ’NDE 19 KİŞİ ADLİYEDE
Kocaeli’ndeki Hizb-ut Tahrir operasyonunda gözaltına alınan 20 kişiden 19’u adliyeye sevk edildi. Örgütün ikinci adamı olduğu iddia edilen 1 kişinin ise Şanlıurfa’ya gönderildiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanan 19 zanlı Gebze Adliyesi’ne sevk edildi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’nce aranan ve Kocaeli’nde gözaltına alınan örgütün ikinci adamı olduğu iddia edilen M.N.Y’nin ise daha önce Şanlıurfa’ya gönderildiği bilgisi alındı.

ERZURUM VE KARS’TA 7 KİŞİ

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan C.K, B.G, İ.G, R.T, M.G ve P.K ile Kars’ta gözaltına alınarak Erzurum’a getirilen E.E’nin sorguları tamamlandı. Güvenlik güçlerinin 23 ilde eş zamanlı düzenlediği Hizb-ut Tahrir terör örgütü operasyonu kapsamında Erzurum ve Kars’ta gözaltına alınan toplam 7 kişi Adliye’ye sevk edildi.

VAN’DA 8 KİŞİ

Güvenlik güçlerinin 23 ilde eş zamanlı olarak Hizb-ut Tahrir terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyon kapsamında Van’da gözaltına alınan 8 kişi, adliyeye sevk edildi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 8 kişi, yoğun güvenlik önlemleri altında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Beşyol mevkisinin trafiğe kapatılmasından sonra adliyeye getirilen zanlılar, polis aracından indirilişleri sırasında tekbir getirerek, slogan attı.

Ağrı’daki operasyonda gözaltına alınan 1 kişinin ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine gönderildiği bildirildi. (Milliyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 3 =