Burns, doğalgaz anlaşmasından rahatsız

Burns, ”İran, dünyada doğalgaz üreten tek ülke değil.” dedi


”Amerikan hükümetinin politikası, ülkelerin, kendi şirketlerini, İran’da petrol ve doğalgaz yatırımlarına katılma yönünde desteklememesidir.” diyen Burns, aksi yöndeki yaklaşımların, İran hükümetine karışık mesajlar verdiğini kaydetti.


Amerikalı yetkili bu konudaki tutumlarını Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki bütün dostlarına açıkça ifade ettiklerini belirtti.


Avrupa ve Ortadoğu’da, doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilecek başka ülkeler olduğunu ifade eden Burns, Türkmenistan ile Kazakistan’ı bunların arasında saydı ve ”İran, dünyada doğalgaz üreten tek ülke değil.” dedi.


Amerikan kongresinin bu konuyu yoğun biçimde ele aldığını belirten ve 1999 yılından beri İran’a yaptırım uyguladıklarını hatırlatan Burns, İran’ın petrol ve doğalgaz sektörüne 20 milyon dolardan fazla yatırım yapan herhangi bir şirkete Amerikan yaptırımı uygulanacağına işaret etti.


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı şu anda Senato ve Temsilciler Meclisi’nde, İran’a yaptırımların güçlendirilmesi yönünde bir girişim bulunduğunu da kaydetti.


Amerikan şirketlerinin de İran’a yaptırımlar yüzünden para kaybettiğini söyleyen Nicholas Burns, ”Biz, ABD olarak bedelini ödedik. Diplomasinin başarılı olmasını isteyen müttefiklerimiz de bunun bedelini ödeyecekler. Karışık mesajlar gönderirsek diplomaside başarılı olamayız.” dedi.


Avusturya’nın, İran ile iş yapan bir Avusturya enerji şirketini desteklediği örneğini veren Burns, bunun yanlış bir politika olduğunu ve bu yönde Avusturya hükümetini uyardıklarını kaydetti.


Amerikalı yetkili, Ortadoğu’daki ”en radikal ve tehlikeli” hükümet olduğunu savunduğu İran’ın nükleer güç sahibi olmak istemesinin Avrupa’da dengeleri değiştireceğini, ABD’nin bütün Arap müttefiklerini ve İsrail’i etkileyeceğini ve ABD’nin böyle bir duruma seyirci kalmak istemediğini ifade etti. – BBCCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here