Büyüklük Ahok’ta kaldı!

Büyüklük Ahok’ta kaldı!

0
PAYLAŞ

Veronica Tan 23 Mayıs 2017 öğleden sonra yaptığı basın toplantısında konuşmasına son derece soğukkanlı başlamıştı! 9 Mayıs’taki en son duruşmada suçlu bulunupda  apar topar tutuklanıp hapse atılan kocası, Jakarta Valisi  Basuki Tjhaja Purnama  “Ahok’un”bir mesajını iletmek üzereydi.

Yanı yöresi kocasının hukuk ekibiyle çevriliydi. Gazeteci ordusu  ise pür dikkat ne açıklanacağını

merakla bekliyordu!

“ Beni bir tarafa bırakın, biliyorum bu gerçeği kabul etmek hiçbirimiz için kolay değil..Ancak bütün bunları olduğu gibi kabullenip, affetmeyi öğrendim. Hepimizin iyiliği için bu davayı uzatmayacağız, kararı sineye çekip hayata devam edeceğiz” dedi Veronica.

Ve kocasının el yazısı ile yazdığı mektubu okumaya başladığında sesi titremeye başlamıştı bile.

Ahok mektubunda, tutuklandığı andan  itibaren kendisine gerek mektup, kart göndererek duygularını ileten, gerekse dünyanın dört bir yanında yapılan destek ve anma toplantılarında mumlar yakarak dilek dileyen, dualarını göndererek destekleyen herkese teşekkür ediyordu.

Bununla birlikte Ahok tüm sevenlerine “Buraya kadarmış, lütfen daha fazla protesto gösterisi, yürüyüş, yapmayalım” diyordu.

“Şu anda tecrübe ettiğim üzere birbirimize karşı sürekli yürüyüşler, gösteriler yapmak doğru değil.

Bir çok grubun bu gösterileri yanlış tarafa çekmesinden ve bizim tarafımızda, bizi destekleyenler ile diğer gruplar arasında çatışma çıkmasından endişe ediyorum, kararı kabullendim, cezamı cekeceğim.”

Veronica Tan  kocasının 2 yıllık hapis cezasına karşı,açtığı temyiz davasını geri çektiği ve hukuk mücadelesine devam etmeyeceği kararını açıkladığında artık göz yaşlarına hakim olamıyordu.

Onu izleyenler için empati yapmamak, göz yaşlarına yoldaş olmamak imkansızdı…

O başı dik, güçlü kadının gözyaşları yalnızca sevgili eşinden 2 yıl uzakta kalacak olmanın değil, çaresizliğin,  kabullenişin, mücadelede yenilginin simgesiydi, eli-kolu bağlıydı!

Bu ikinci şoktu! Litrelerce gözyaşı Ahok’u seven milyonlar tarafından 9 Mayıs’ta cezanın verildiği tarihte akıtılmıştı ve devam etmekteydi.

Ne tesadüftür ki Avrupa Günü Resepsiyonu aynı günün akşamı yerli yabancı büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Tanıdığım ve orada karşılastığım Endonezyalılar daha çok taze olan karardan dolayı çok üzgündü, adeta Karadeniz’de gemileri batmıştı!

Jakarta Post’dan Gazeteci Julia Suryakusuma “ Çok üzgünüm, bir yakınımı kaybetmiş gibi hissediyorum, böyle olmamalıydı” dedi.

Human Rights Watch’dan araştırmacı Andreas Harsano ise “Endonezya için mutsuz bir gün. Ahok Endonezya tarihinde en büyük dine hakaret davası. Kendisi ülkenin en büyük şehrinin valisi ve Başkanın müttefiki. Eğer O hapse atılıyorsa başkalarına  neler olabilir” şeklinde yorumluyor ama yine de  Ahok’un önünde daha temyiz şansı olduğunu söyleyerek bir umut vaat etmekteydi..

Törende Endonezya Milli Marşı çalındığında salondakiler bir başka etkilendi. Ülkenin özgürlüğü, bütünlüğü için  birlik ve beraberlik mesajları içeren “Endonezya Raya, Merdeka Merdeka” insanın içine işliyordu!  “İndonesia bersatu”-”Endonezyalılar birlik olun”  diyordu dizeler.

Marş bittiğinde bir çok kadın  yabancılar dahil gözyaşlarını saklayamadı!

Buraya kadar nasıl gelindi? 

Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın ilk Hristiyan ve Çin azınlıktan gelen Valisi  Ahok göreve 2012’de Joko Vidodo Vali olduğunda yardımcısı olarak başladı. Başkan Jokovi’nin 2014 yılında Başkanlık seçimlerini kazanması üzerine Ahok otomatik olarak Jakarta Valiliğine atandı. Ancak itirazlar o zaman da ayyuka çıkmış, bazı gruplar atamanın gerçekleşmemesi için sokaklara dökülmüş, çok uğraşmıştı.

Tarzı biraz değişikti, alışılmışın dışında ,dobralığı ile tanındı. Kent planlanması, raylı ulaşım sistemi, sel ve yolsuzlukla mücadele de ilklere imza attı. 2016 yılında yenilenecek yerel seçimlerde valiliğe tekrar aday oldu.

Seçim kampayası sırasında bir köyde balıkçılarla yaptığı sohbette sarfetiği sözler yüzünden Kuran’a  hakaret ile suçlanarak mahkemeye verildi ve yargılanma süreci başladı..

Çalışkanlık ve dürüstlüğü ile tanınan Vali’ye köylüler Kuran’ a atıfta bulunarak  seçim kampanyasında sık olarak kullandığı üzere “ Al Maidah ayetine göre Müslümanların bir Hristiyan tarafından yönetilemeyeceğini” hatırlattığında Ahok “Bazı kişilerin kendi çıkarları için Kutsal Kitap Kuran’ı kullandıklarını” söylemişti.

Çok tepki çeken ve dine hakaret olarak algılanan sözlerinden sonra Ahok yanlış anlaşıldığını, dine hakaret veya aşağılama gibi  hiçbir amacı olamayacağını söyleyerek defalarca özür dilese de

hiçbir işe yaramadı.  Jakarta’da aleyhinde bir çok gösteri düzenlendi, ülkenin her tarafından gösterilere 100 binler  katıldı, hem valilikten atılması hem vali adaylığının düşürülmesi hem de en ağır cezalara çarptırılması talep ediliyordu.

Diğer taraftan bu kalabalıkların toplanmasının politik kaynaklı  olduğu, diğer adayların bunda parmağı olduğu, göstericilerin banka hesaplarına transferler yapıldığı söylentileri de yayılmıyor değildi.. Gösteriler her seferinde insan sayısı artarak devam etti.

Ahok bir taraftan yargılanmaya devam ederken diğer taraftan  diğer adaylar gibi seçim kampanyasına  devam etti. 11 Şubat 2017’deki Yerel Seçimde çoğunluk şartı yüzde 50’ye hiçbir aday ulaşamadığından seçim 2. tura kaldı. Ahok ve yardımcısı  Djarot yine de  öndeydi.

Eski başkanlardan Susilo Bambang Yodhoyo’nun oğlu Agus elenmişti.

16 Nisan’da yapılan 2. turda Ahok seçimi az bir farkla kaybetti. Eski Milli Eğitim Bakanı Anis çoğunluğu sağlayarak seçimin galibi, Jakarta’nın yeni Valisi oldu.

Görev teslimi Ekim ayında yapılacaktı. Ahok hem çalışmaya hem de yargılanmaya devam ediyordu.

Seçimi kaybından sonra hakkında istenen cezanın azalabileceği yorumları bile  yapılmaktaydı.

Ancak 9 Mayıs’taki son duruşmada herşey değişti.

Kendini dinleme, İncil okuma, Çince çalışma ve yazmaya yoğunlaşma 

Hayataına yapılan tehditler nedeniyle ilk götürüldüğü tutukevinden güvenlik gerekçesiyle yeni bir yere nakledilen Ahok anlaşılan çok yoğun ve stresli günlerin ardından hapishanede dinlenme fırsatı bulmuştu.

Bol kitap okuduğu, yoğunluktan dolayı ihmal ettiği  İncil’i tekrar okumaya başladığı ve anadili Çince’yi iyileştirmeye yönelik çalıştığını ve yazmaya yoğunlaşacağı haberlerini kızkardeşi basına duyurdu.. Nitekim seçim kampanyaları sırasında Kuran’a atıfta bulunan poltikacılara da yer ayırdığı  Merubah Indonesia  (Reforming Indonesia) adlı kitabını 2008 de yazdığından beri yazmamıştı.

Karısı Veronica basın toplantısını Ahok’un mektubunun son satırlarıyla bitirdi” Hiçbir zaman Allahtan  umudunuzu kesmeyin. Benim hayatım için yaptığı  planları zaman gösterecek”

O’nu sevenler ceza kararını“ Asıl, çalışkanlık, dürüstlük cezalandırıldı” diye yorumlayıp Ahok için üzülse de gerçekte Jakarta’nın kaybedip kaybetmediğini zaman gösterecek!

 

BİR CEVAP BIRAK

5 × 3 =