Büyük Menderes kuşa dönecek!

Büyük Menderes kuşa dönecek!

0
PAYLAŞ

Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) üyelerinin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı yazılı başvuruyla ortaya çıkan gelişme bölgede tepkilere neden oldu.

ÖNCE DEREYE DÖNDÜ
Bölgedeki doğal varlıkların ve kültür mirasının korunması yönünde çaba harcayan DOSEV üyeleri, geçtiğimiz yıl Çal ilçesinde Büyük Menderes Nehri üzerinde inşasına başlanan ‘Akkent Çalkuyucak HES Projesi’nin yarattığı tahribattan dolayı küçük bir dereye dönüşen bir zamanların görkemli nehrinde doğal yaşamın nasıl tahrip edildiğini yerinde tespit ederek konuyu kamuoyunun gündemine taşımışlardı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAŞVURDULAR
Bunun üzerine bölgede başka HES projeleri olup olmadığını merak eden DOSEV üyeleri, yetkililerden sağlıklı bilgi alamayınca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurarak konu hakkında bilgi istediler. Yaklaşık 5 ay sonra DOSEV üyelerine yanıt veren müdürlük, Büyük Menderes’in Çal ve Bekili ilçelerindeki bölümünde 4 ayrı HES projesine ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildiğini bildirdi.

4 HES’LE ŞİMDİ DE KUŞA DÖNECEK
HES projeleriyle kuşa çevrilen bir zamanların görkemli Büyük Menderes Nehri’nin bugünkü debisinin oldukça düşük olduğunu kaydeden DOSEV üyeleri, kurulacak HES’lerin yapay yöntemlerle enerji üreteceğini öne sürüyor. Bilgi edinme yasası kapsamındaki işleyişin yavaşlığını da eleştiren DOSEV üyeleri, başvurularına 5 ay gibi bir sürede yanıt verilmesinin yaşam alanlarına yönelik tahribatlar karşısında alınabilecek tedbirleri önemli ölçüde geciktirdiğini dile getiriyor.

Büyük Menderes’i görenler gözlerine inanamıyor

Büyük Menderes’in son hali kaygılandırıyor

DOSEV, hes inşaatı sırasında önemli doğa tahribatı yapıldığını açıkladı

HES inşaatı

HES öncesinde Çalkuyucak

HES şantşiyesi Çalkuyucak köyünün ortasına kurulmuş

BİR CEVAP BIRAK

17 − sixteen =