Cameron. “Esad konumunu güçlendirdi”

Öte yandan, PYD ile Hizbullah’ın desteğini alan Suriye ordusu, muhaliflere karşı saldırılarını artırdı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın konumunun giderek güçlendiğini belirtti. Cameron, BBC1 radyosunda verdiği röportajda, ‘İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması için uğraşmasına rağmen Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) silah yardımı yapmayacağını’ söyledi.

Suriyeli muhaliflere destek vermeye devam edeceklerini ifade eden Cameron, buna rağmen muhalifler arasında ‘çok sayıda kötü adam’ olduğunu ve belli gruplarla ciddi sorunlar yaşandığını söyledi.

Cameron, “Esad birkaç ay öncesine göre çok daha güçlü durumda… Muhaliflerle olan sorunlar hakkında bizim bir sorumluluğumuz yok. Silah yardımına müdahale etmiyoruz ancak Suriye halkını gerçekten temsil eden muhalefeti desteklemeliyiz” dedi.

HUMUS’A OPERASYON DEVAM EDİYOR
Suriye ordusunun Humus’ta muhaliflerin yoğun olduğu bölgeye ağır silahlarla saldırdığı ve kentte şiddetli patlamaların meydana geldiği bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), rejim güçleri ile Hizbullah milislerinin kentte yönetim karşıtlarının denetiminde bulunan bölgelere roket, tank ve havan topuyla saldırılar düzenlediğini belirtti.

ÖSO İLE PYD ARASINDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR
Öte yandan Türkiye sınırındaki Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, “Esed güçleri safında muhaliflere karşı savaşan” PYD ile ÖSO arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını bildiren SRGC, Nusra Cephesinin de burada ÖSO’ya yardım ettiğini iddia etti.

Çatışmalar nedeniyle halkın kitleler halinde bölgeyi terk etmeye başladığını aktaran SRGC, PYD’nin sınır kapısını ele geçirmek istediğini, ancak bunda başarılı olamadığını belirtti.

UÇAKSAVAR MERMİLERİ TÜRKİYE’YE DÜŞTÜ
Türkiye tarafına düşen uçaksavar ya da havan topu mermileri Ceylanpınar halkına korku dolu saatler yaşattı.

Mermiler Ceylanpınar’daki evlerin damına isabet etti. Ceylanpınar’a isabet eden ikinci mermi çekirdeği bir evin bahçe duvarını vurdu. Duvarda yaklaşık 25 cm delik oluştu.

Suriye’den uçaksavar mermileri nedeniyle ölen veya yaralanan olmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 3 =