Casusluktan suçlu bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait 600 binden fazla gizli belge ve diplomatik yazışmayı sızdıran er Bradley Manning hakim karşısına çıktı.

25 yaşındaki Manning, WikiLeaks’e belge sızdırdığını kabul etti ancak bunu “ABD dış politikasıyla ilgili tartışma zemini hazırlamak için yaptığını” öne sürdü.

Bradley Manning, hakkındaki en ağır suçlama olan ‘düşmana yardım’dan beraat etti ancak mahkeme, casusluk dahil diğer 20 ayrı suçtan ceza almasına hükmetti.

Kararın ardından Manning’in sızdırdığı belgeleri yayınlayan ve kendisi de Ekvador’un Londra büyükelçiliğinde ev hapsinde yaşayan WikiLeaks kurucusu Julien Assange bir açıklama yaptı.

Assange, “Bu karar ABD’nin ulusal güvenliği konusunda vardığı aşırılığı özetleyen tehlikeli bir emsal niteliğinde. Bu basiretsiz karar kabuledilebilir değildir ve bozulmalıdır. Gerçek bilgileri halkla paylaşmak casusluk olarak değerlendirilemez” dedi.

WikiLeaks belgeleri ABD tarihinin en büyük ‘bilgi sızıntısı skandalı’ olarak görülüyor. İstihbarat analisti olan Manning hakkında bugün başlayacak olan karar duruşmasının birkaç hafta sürmesi bekleniyor. Şu ana kadar kabul edilen suçlamalar ışığında Bradley Manning 136 yıl hapis cezası alabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 1 =