Cemevi yeni yöneticilerini seçti

İAKM-Cemevi yeni yöneticilerini seçmek üzere geçtiğimiz Pazar günü yıllık kongresini Manolya Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi.

Saat 13.30 sıralarında başlayan kongreye Aleviler ilgi gösterdi. Baf Başkanı İsrafil Erbil, Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay, Day-Mer Başkanı Ahmet Sezgin, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Jale Özer, Pazder-Uk Başkanı Mustafa Servan, El-Com Başkanı Hasan Gül ve Bozcader Başkanı İrfan Sağır’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Haringey Belediye Meclis Üyesi Ali Özbek, Dr. Ali Demirbağ ve Ali Doğan’ın divan başkanlığına seçilmesinin ardından kongre bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.
Kongrenin açılış konuşmasını İsrafil Erbil yaptı. Erbil konuşmasında Avrupa’da yaşayan Aleviler arasındaki birlik ve beraberliğin önem kazandığı bir süreçten geçtiğini ifade ederek, “Bizler bu birlikteliği sağlarsak, yaşadığımız ülkelerdeki belediyelerin ve hükümetlerin ciddiye aldığı bir halk olabiliriz” dedi.

HDP’NİN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

2 Haziran’da Türkiye’de yapılacak genel seçimlere de değinen Erbil şunları söyledi: “Yurtdışındaki vatandaşlar ilk kez bir genel seçimde oy kullanacaklar. Bu bağlamda Avrupa’daki Aleviler CHP ve HDP ile çeşitli görüşmeler yaptı. Görüşmelerin ardından
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Avrupa’da yaşayan Alevilerin seçimlere dair beklentilerini tespit etmek amacıyla Franfurk’ta, 265 şube başkanın katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıda HDP’nin teklifine destek kararı çıktı” dedi.

Erbil, “Partilerden gelen teklifleri size aktarmak bizim görevimiz, onun dışında hiç bir siyasi partinin propagandasını yapamayız. Bizim vicdanlarımız hürdür isteyen üyemiz istediği partiye oy vermekle de hürdür” dedi.

CEMEVİ BİR BELEDİYE GİBİ ÇALIŞIYOR

Erbil’in konuşmasının ardından 18’inci döneme başkanlık yapan Yaşar Demiralay faaliyet raporunu değerlendirdi.

Son derece yoğun tempolu geçen bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Demiralay, “Yaklaşık 14 aydır, tüm yönetici kardeşlerimle birlikte üyelerimize layık olabilmek ve onlara en iyi hizmeti verebilmek için mücadele ettik. Var olan sorunlara rağmen ekip olarak iyi bir dönem geçirdiğimiz ve iyi projeler gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim” dedi.
Tüm Cemevi yöneticilerinin gönüllülük temelinde görev aldığını belirten Demiralay, “Vatandaşlarımızın Cemevinden beklentileri çok büyük bu beklentileri karşılamak için canla başla çalışıyoruz. Cemevi gerçekten bir belediye gibi çalışıyor” diye konuştu.

Demiralay’ın konuşmasının ardından 18. Dönem Yönetim kurulu faaliyet raporunda eğitim ile ilgili bölüm eğitim koordinatörü Özcan Çelik tarafından okundu. Çelik eğitimin toplumsal bilinçlenmenin temel unsuru olduğunu dolayısıytla bunun kurumsal önem teşkil ettiğini belirtti ve 1 yıllık Cemevi eğitim raporunu sundu. Ardından gençlik kolları başkanı Ruhi Altun İAKM ve Cemevinde 1 yıldır gençlerin yaptığı bir çok faaliyet ile ilgili bilgi verdi. Yapmış olduğu konuşma ile Ruhi Altun Cemevinde ne kadar doğru bir gençlik örgütlenmesi olduğunu göstermiş oldu. Ayşegül Saygılı Cemevi kadın kolları yöneticisi olarak yıl içinde yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. Kongrede, Cemevi saymanı Mustafa Sivas ise, mali konularda üyeleri detaylı bir şekilde bilgilendirdi.

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporlar okunup aklandı. Toplantının sonunda Cemevi tarafından hazırlanan 19. Dönem Yönetim Kurulu Listesi genel kurula sunuldu. Listede yer alan 29 kişi oy birliği ile Cemevi’nin yeni yöneticileri olarak belirlendi.

19. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Hurman oy çokluğu ile seçildi. Yönetim Kurulu listesi aşağıdaki gibi:

ALİ OSOY
AYŞEGÜL SAYGILI
BAYKAL SÜRÜK
BEKTAŞ KARTAL
BESİME HAS
BURÇİN YILMAZ
DİLAN GÜVEN
ELİF BULUT
ELVAN ASUTAY
EROL GÜLŞEN
HAYDAR ŞAL
HAYDAR YILMAZ
HAYRİ GÜL
HÜSEYİN KESKİN
İBRAHİM MAYIL
İMAM ASLAN
KADİR YÖRÜK
LEYLA ŞAHİN
MEHMET GÜL
MEHMET İLDEŞ
MUSTAFA SİVAS
OZAN AŞKIN
RUHİ ALTUN
RUKİYE AKTAŞ
RÜSTEM ÖZDEMİR
SANİYE UYAN
TUGAY HURMAN
TUĞBA ÖZCİVAN
YADİGAR ASLAN
ZAFER ÇOBAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.