‘Cemevine ateş edeni gördüm’

Okmeydanı’ndaki olaylarda Uğur Kurt’un cemevi avlusunda vurulma anını, görgü tanıkları şok ifadelerle paylaştı.

Yusuf Gülen, kareli gömlekli bir polisin direkt cemevine ateş ettiğini söyledi. Tanıklar, savcılık ve polisin kendilerini dinlemediğini belirterek detayları savcıya anlatabileceklerini açıkladı.

Bir cenazeye katılmak için Okmeydanı Cemevi’ne giden Uğur Kurt’un öldürülmesiyle ilgili mahalle sakini tanıklar çok çarpıcı bilgileri anlattı.

Cemevinin bulunduğu mahallede oturduğunu söyleyen Yusuf Gülen, cemevine ateş eden polisle arasında 20 metre olduğunu söyledi. Çok sayıda kişinin yaşanan üzüntülü olayı gördüğünü ama adli kaynakların görgü tanıklarının ifadelerine başvurmadığını belirten Gülen, “Cemevinin olduğu noktada hiçbir gösteri ve olay olmamasına rağmen polis, silahını oraya doğrultarak dört el ateş etti” dedi.

DİREKT CEMEVİNE YÖNELTTİ

Tekstil atölyesi sahibi Hasan T. isimli bir diğer esnaf da Uğur Kurt’un vurulma anını şu ifadelerle anlattı: “Silahını ateşleyen polisle aramda 5 metre mesafe vardı. Silahını direkt cemevine doğrultarak ateş etti. Cemevinin olduğu yerde hiçbir gösterici ve olay yoktu.”

Berkin Elvan ve Soma’da hayatını kaybeden madenciler için anma eylemi yapmak isteyen bir gruba polisin müdahale etmesi sonucu çıkan olaylara, Okmeydanı Cemevi’nde bir cenazeye katıldığı sırada başından vurularak hayatını kaybeden Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili olay yeri tanıkları yaşadıklarını anlattı.

ARAMIZDA 5 METRE VARDI

Zırhlı araçtan inerek ateş açan polis memuru ile arasında 5 metre mesafe olduğunu söyleyen tekstil atölyesi sahibi Hasan T. göstericilerin olmadığı tarafa doğru ateş edildiğini ifade etti.

Yaşanan hazin olayın bir diğer görgü tanıklarından Hasan T. olayı şöyle anlattı: “Olayın yaşandığı alan gösterilerin olmadığı bir yer. Polis araçtan inerek direk cemevinin bulunduğu noktaya tam karşımda ateş etti. Polisin ateş ettiği yerle benim tekstil atölyem arasında 5 metre mesafe vardı.
Yaşananları çok sayıda kişi gördü ama savcı ya da adli makamlar hiçbirimizin ifadelerine bile başvurmadı.”

Kareli gömlekli polis ateş etti

Yusuf Gülen, zırhlı araçtan inen ve üzerinde kareli gömlek bulunan polisin direkt cemevine doğru ateş ettiğini savundu. Gülen yaşananları şöyle anlattı: “Sol kapıdan çıkan bir polis yanan araçla ilgilenirken aracın sağ tarafındaki kapısından başka bir polis çıktı. Bu kareli gömlekli polis direkt dört el cemevine doğru ateş etti. Sonra silahı kaldırarak havaya ateş etti.”

YARDIM EDERKEN GAZ BOMBASI ATTILAR

Uğur Kurt’un vurulmasının ardından yardım etmek için cemevinin bahçesine koştuğunu anlatan Gülen, polisin bu sefer de cemevine doğru gaz attığını belirtti. Gülen, şöyle konuştu:

“O anda ben de koşarak vurulan Uğur Kurt’a yardım etmek için cemevine indim.Tam cemevinin bahçesindeyken bu sefer de biber gazı attılar. O esnada cemevinden bir vatandaş koşarak ateş eden polislerin yanına giderek ‘Adamı öldürdünüz ne yapıyorsunuz’ diye bağırdı.

Vatandaşlar da polislerin bulunduğu yöne doğru adamı öldürdünüz diye bağırarak gidince, zırhlı araçlar oradan uzaklaşıp gittiler.”

20 KİŞİ GÖRDÜ DİNLEMEDİLER

Başından vurularak öldürülen Uğur Kurt’la 7 yıl aynı atölyede çalıştığını söyleyen Gülen, görgü tanıklarının savcılar tarafından dinlenmediğini söyledi: “51 yıldır burada oturuyorum. Öldürülen Uğur Kurt müdürlük yaptığım tekstil atölyesinde 7 yıl benimle birlikte çalıştı.

‘İFADEMİZE BAŞVURMADILAR’

Yaşanan olayı 20’ye yakın vatandaş gördü ama ne savcı ne de polis bu kadar görgü tanığından birini bile dinleme zahmetinde bulunmadı. Hiçbirimizin ifadesine başvurmadılar. Bu da ayrı bir komedi. Savcı neden görgü tanıklarını dinlemediğini anlamıyoruz.”

Okmeydanı’na şafak baskını: 38 gözaltı

Okmeydanı’ndaki olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiği yasa dışı gösterilere katıldığı ve DHKP-C terör örgütünün Okmeydanı semt yapılanmasında faaliyet gösterdiği belirlenen kişilere yönelik sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. 1500 Çevik Kuvvet polisinin görev yaptığı operasyonda, 5’i çocuk 38 kişiyi gözaltına aldı. Helikopter destekli terör operasyonunda baskın yapılan adreslerde 2’si kurusıkı 3 tabanca, av tüfeği, 46 molotofkokteyli, 500 gram türü belli olmayan patlayıcı madde ile dijital dokümanlar ele geçirildi. Operasyonlarda, PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi 26, DHKP-C üyesi de 12 kişinin yakalandığı belirtildi. KAMİL MAMAN / BUGÜN GAZETESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.