Cep telefonları doğayı yok ediyor…

Albert Einstein “Eğer arılar yok olursa insanlığın hayatta 4 yılı kaldı demektir” demişti…

ABD’de başlayan sorunun Avrupa’ya Türkiye’nin komşusu Yunanistan’a kadar yayıldığı belirtildi.

The Independent On Sunday’da Geoffrey Lean ve Harriet Schawcross’un “Cep telefonları arıları kaçırtıyor mu?” başlığıyla kaleme aldıkları yazıda korku filmlerinin gerçek olmak üzere olduğu belirtildi.

Haberde, bilim adamlarına göre cep telefonlarının yaydığı radyasyonun arıların yön bulma sistemlerini bozarak şaşırttıkları öne sürüldü. Cep telefonlarının yanısıra diğer  yüksek teknoloji ürülerinin doğal yaşama zarar verdikleri ve bu nedenle bal gibi bazı üretimlerde kıtlık yaşanmasının söz konusu olabileceği, ayrıca doğal yaşamda tohumların arılarla taşındığı gözönüne alınırsa doğaya büyük zarar göreceği öngörüldü…

Yazarlara göre bilimadamlarının yaptıkları araştırmada kovanlarını kaybeden arılar bulunduklarında yön bulma sistemleri bozuldukları anlaşıldı. Arıların koloni biçiminde yaşamaları da toplu kayıplara neden olduğu saptandı. Araştırma sonuçlarından kaygılanan ABD’li arıcılar soruna acil çözüm bulunması için harekete geçerken, İngiltere’nin de içinde bulunduğu pek çok Avrupa ülkesindeki arıcılar da hükümete baskı etmek için harekete geçti.

TÜRKİYE’YE KADAR GELDİ DAYANDI

Geçen sonbaharda farkedilen sorunun ABD ayaletlerinin yarısında kendisini gösterdiği belirtilerek, “Batı sahillerinde yüzde 60, Doğu sahillerinde ise yüzde 70 bal yapan arı nüfusu kayboldu. ABD’de başlayan sorun Avrupa’ya Türkiye’nin komşusu Yunanistan’a kadar yayıldı” denildi.

Londra’nın en büyük arıcılalarından John Chapple, her 40 kovanından 23’ünü bu sorundan dolayı yitirdiğini belirterek önlem alınmasını isterken, hükümetin ilgili müsteşarlığı ellerinde cep telefonlarının arıları kaçırttığı konusunda somut veriler olmadığını açıklamakla yetindi.

Gazete, Albert Einstein’ın “Eğer arılar yok olursa insanlığın hayatta 4 yılı kaldı demektir” sözünü hatırlatarak “Arıların yokoluşunda küresel ısınma da dahil pek çok neden olabilir. Almanya’da enerji üretim alanının arıların davranışlarını bozduğu biliniyor. Landau Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar bize cep telefonları yakınında kullanılan arıların evlerine dönmeyi reddettiği gerçeğini gösterdi…” denildi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here