Çevre Komisyonu’nun yeni başkanı Balta oldu

Çevre Komisyonu’nun yeni başkanı Balta oldu

0
PAYLAŞ
YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin çevresini ilgilendiren yasal düzenlemelerin görüşüldüğü TBMM Çevre Komisyonu’nun yeni Başkanı AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta oldu.
Maden mühendisi olan Balta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak da görev yapmıştı. Balta’nın başkan seçildiği TBMM Çevre Komisyonu’nun gündemindeki en önemli düzenleme, Türkiye’nin korunan alanlarıyla ilgili kanunları sil baştan düzenleyecek olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı. 8 Kasım’da komisyonda görüşülen tasarı, iki bakanlık arasındaki yetki anlaşmazlığından dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti.
 
TBMM Başkanı seçimi ve Başkanlık Divanı seçimlerinin ardından 26. Dönem, 3. Yasama yılında TBMM Komisyonlarında görev yapacak milletvekilleri belli oldu. Bir haftadır süren komisyon seçimlerinde, bugün sıra Çevre Komisyonu’ndaydı. Türkiye’nin çevre politikalarının belirlendiği düzenlemelerin görüşüldüğü komisyonun yeni başkanı, AKP grubunun aday gösterdiği AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta oldu. Maden Mühendisi olan Balta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak da görev yapmıştı.
BALTA, ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI
Görevini komisyonun önceki başkanı AKP Milletvekili Cihan Pektaş‘tan devralan Balta, bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Pektaş’a ve kendisini aday gösteren AKP grubu ile oy verenlere teşekkür etti.
KOMİSYONUN GÜNDEMİNDE TABİATI BOZUK YASA VAR
Meclis Çevre Komisyonu’nun gündemindeki en önemli düzenleme, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2010 yılından bu yana TBMM gündeminde olan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı. İçeriğindeki tartışmalı maddeler yüzünden ‘tabiatı bozuk yasa’ olarak anılan ve 8 Kasım’da komisyonda görüşülen tasarı, iki bakanlık arasındaki yetki anlaşmazlığından dolayı ileri bir tarihe ertelenmişti.

BİR CEVAP BIRAK

5 − four =