Chavez, ABD’li askerleri kovdu

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, televizyondan yaptığı açıklamada, Venezüella ordusunda eğitim veren ABD’li subayların, kendisi aleyhinde kampanya yürüttüklerini ileri sürdü. Chavez, bu kişilerden Venezüella’yı terk etmelerini isteyerek, iki ülke arasında 35 yıllık geçmişi bulunan askeri değişim programına son verdi.
      
‘ABD İŞGAL PLANLARI YAPIYOR’
ABD’nin, Venezüella’yı işgal planları yaptığını savunan Chavez, ülkesindeki bir askeri üs ile bir petrol rafinerisinin fotoğraflarını çeken ABD’li bir subay ile bazı gazetecilerin bir dönem gözaltına alındıklarını hatırlattı.

Chavez, “ABD’li subaylardan bazıları Venezüella ordusunda kampanya yürüterek, Venezüellalı askerlerle konuşuyor ve bu ülkenin devlet başkanını eleştiriyor. Değişim programı, bilinmeyen bir tarihe kadar askıya alınmıştır” dedi.

Venezüella’nın Devlet Başkanı Hugo Chavez, 2002’de düzenlenen darbe girişiminden ABD Yönetimi’ni sorumlu tutuyor. Chavez daha önce yaptığı açıklamalarda Washington’ın, kendisini öldürme planları yaptığını da iddia etmişti.

HUGO CHAVEZ?

1992’de daha 38 yaşındayken bir darbe girişimine liderlik eden Hugo Chavez, daha sonra tutuklanmış ancak 1994 yılında affedilerek cezaevinden çıkarılmıştı. 1998 yılında “Beşinci Cumhuriyet Hareketi” adıyla seçimlere katılan Chavez, en yakın rakibine yüzde 56 fark atarak Devlet Başkanı seçildi. 2000 yılındaki ikinci seçiminden de Chavez, yüzde 60 oyla galip çıktı. Ülkenin petrol bölgeleri ile sınırlı tutulan refah düzeyini kırsal kesimlere taşımak için vergi düzenlemeleri yaptı.

Sosyal politikalara önem veren Chavez, ABD ile yakın ilişkilerini askıya alarak Küba, Arjantin ve Şili gibi ülkelerle ilişkilere dayalı bir dış politika izledi. ABD’nin ihtiyacı olan petrolün yüzde 15’ini karşılayan ülkenin değişen politikası Washington yönetiminin tepkisini çekmekte gecikmedi.

ABD ve çokuluslu şirketlerin, içerdeki “büyük sermaye patronları” Chavez’den hiçi memnun değillerdi. ABD ve patronlara yakın Venezuella ordusu da tahrik edilince, “Ordu, patron, ABD üçlüsü” halkçı ve ulusalcı Chavez’i faşist bir darbe ile güç kullanarak devirdiler. Ancak Chavez taraftarlarının sokaklara dökülmesi sonucu yapılan referandumla 22 eyaletin 20’sinde zafer kazanarak 2004’te görevine döndü.

İLGİLİ HABERLER:
– Chavez: ABD’ye inat reformlara devam
– ABD, Chavez’e baskısını artırıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.