Chavez için kader günü

Chavez için kader günü

0
PAYLAŞ

19 milyon Venezuelalının sandık başına gideceği Pazar günkü seçimler BBC’nin Venezuela’daki muhabirine göre son 10 yılın en çekişmeli iktidar mücadelesi olacak.

İlgili HaberlerChavez’in rakibi adalet istediChavez: Kanser tedavim başarıyla sonuçlandıOrta ve Güney Amerikaİlgili KonularOrta ve Güney Amerika
Devlet Başkanı Hugo Chavez Caracas’da yaptığı son seçim mitinginde onbinlerce taraftarına reformlarını tamamlamak için bir üçüncü döneme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Muhalefetin adayı Henrique Capriles ise ekonomik büyümeyi artırma ve bütün Venezuelalıların hükümeti olmayı vaadediyor.

Başkent Caracas’ın sokakları bu sabahın erken saatlerinden itibaren Chavez’in mitingine giden kırmızılar giyinmiş seçmenlerle dolmuştu.

Chavez şiddetli yağmur altında başlayan mitingdeki konuşmasında “Koşullar yüzünden kısa konuşacağım” diye söze başladı.

1999 yılından bu yana iktidarda olan Hugo Chavez taraftarlarına, petrol zengini ülkesinde yoksullukla ve eşitsizlikle mücadele programını hayata geçirmek için bir dönem daha hükümet olması gerektiğini söyledi.

“Bütün bu yıllar içinde ülkemizi kurtarıp geleceğin temellerini atmayı başardık” diyen Chavez “6 yıl içinde sağlık ve eğitim alanlarında birinci olacağız. 10 yıl içinde Venezuela’da evsiz kalmayacak” dedi.

Chavez bu seçimi de kazanırsa, dönemi tamamladığında kesintisiz 20 yıl iktidarda kalmış olacak.

Muhalefet kendine güvenliMuhalefetin adayı 40 yaşındaki avukat ve eski Miranda eyalet valisi Henrique Capriles de seçim kampanyasını Lara eyaletinin Barquisimeto kentinde yaptığı büyük mitingle noktaladı.

Capriles hükümetin ekonomi yönetimini eleştirdi ve okullar, yollar yapma, yeni istihdam alanları açma sözü verdi.

“14 yıl yeter, 20 yıl çok fazla” diyen Capriles, Chavez yönetiminin artık ivmesini kaybettiğini savunuyor.

Daha önce Cojedes ve Apure eyaletlerinde de konuşan Chavez herkesin hükümeti olmayı vaadetti.

Capriles “Ayrılıklara, tartışmalara ve çatışmalara son” dedi.

Caracas’daki BBC muhabiri Sarah Grainger, bunu, on yılı aşkın süredir Venezuela’da yaşanan en çekişmeli seçim diye tanımladı.

Hararetli kampanya döneminde taraflar birbirlerine sert suçlamalar da yönelttiler.

Altı ay önce kanser tedavisi sona eren Hugo Chavez, kampanya boyunca taraftarlarına sağlığının iyi olduğu ve bir dönem daha iktidarda olmasına engel olmayacağı konusunda da güvence vermeye çalıştı.

BİR CEVAP BIRAK

2 × 1 =