CHP 367’de ısrarlı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı seçimi sırasında TBMM Genel Kurulu’na katılmayacaklarını belirterek, Genel Başkan Deniz Baykal’ın, Cumhurbaşkanlığına aday olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’e, ”ilk turda 367 katılımın sağlanamaması durumunda Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini çok açık şekilde ifade ettiğini” bildirdi.


Özyürek, Cumhurbaşkanlığına aday olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül’ün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Ziyarette, CHP Genel Başkan Yardımcıları Eşref Erdem, Cevdet Selvi, Onur Öymen ve kendisinin bulunduğunu ifade eden Özyürek, Gül’ün söylediklerini takip etme şansları olmadığını belirtti.


Gazetecilere, Genel Başkan Baykal’ın ziyarette söylediklerini aktaran Özyürek, şunları kaydetti:


”Sayın Gül aday olduğunu, destek istemeye geldiğini çok açık bir şekilde ifade etti. Eğer, Cumhurbaşkanlığına seçilirse cumhurbaşkanının Anayasa’da ifadesini bulan yetkilerini kullanacağını, o çerçevede çalışacağını, yani tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağını ifade etti.


Sayın Genel Başkanımız öncelikle, ‘sürecin çok yanlış kullanıldığını, yanlış yönlendirildiği, eğer süreç yanlış yönlendirilmeyip, istişare mekanizmaları çalıştırılmış olsaydı, bizimle de toplumla da açık bir diyaloğa girilmiş olsaydı, Cumhurbaşkanı seçimi böylesine sıkıntılı bir döneme girmezdi ama ne yazık ki bunun gereği yerine getirilmemiştir.Başbakan önce kendisi aday olmak için her türlü yöntemi denemiş ve kendi adaylığının önünü açmak için diyalog kanallarını kapatmış, (CHP nasıl olsa beni istemeyecektir) anlayışıyla diyalogtan, anlaşmadan, istişareden kaçmıştır ve sonunda kendisinin aday olmayacağını anlayınca bizim baştan beri söylediğimiz noktaya gelinmiştir. Kendisi dışında bir adayı belirlemişlerdir. Aday belirlenme süreci demokratik şekilde yönetilmediği, toplumla bizlerle herhangi bir uzlaşma arayışına girilmediği, istişare yapılmadığı için bizim destek olma şansımız yoktur. Ziyaretinize teşekkür ederiz’ demiştir.


Parlamentoda seçim aşamasında, bizim katılmamız söz konusu değildir. Bu konudaki görüşlerimizi hep ifade ettik. Çünkü istişare, uzlaşmayla aday belirlenmediği takdirde CHP’li milletvekilleri olarak toplantıya katılmayacağımızı ifade ediyoruz.


Bizim dışımızdaki katılımla 367’yi sağlarsanız söyleyecek, yapacak bir şeyimiz yoktur ama 367’nin bulunmadığı bir toplantıda seçimlere geçilirse bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğimizi de Genel Başkanımız kendisine çok açık şekilde ifade etmiştir.”


Özyürek’in ardından konuşan Onur Öymen de Baykal’ın ifadesinin, ”CHP’nin bu konuda şimdiye kadar izlediği çizgide en küçük bir kırılma, değişiklik yoktur” şeklinde olduğunu söyledi.


Öymen, Baykal’ın Gül’e, ”CHP daha önce ne söylediyse onu söylemektedir. Eğer uzlaşma olsaydı AK Parti’den bir milletvekili üzerinde de mutabakat sağlanabilirdi. Ama böyle bir uzlaşma olmadığı için bir aday CHP’ye dayatılmak istenmektedir. Bunu kabul edemeyiz” dediğini aktardı.


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mustafa Özyürek, ”Anayasa ve rejimle ilgili kaygılar gündeme geldi mi, kendisine bir uyarıda bulunuldu mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:


”Ama kendisi zaten o tip bir uyarımızın geleceğini bildiği için Anayasa’ya uygun davranacağını, Anayasa’nın Cumhurbaşkanında aradığı nitelikleri ve Cumhurbaşkanı’nın nasıl davranması gerektiğini çok iyi bildiğini, buna çok dikkat edeceğini kesin bir şekilde ifade etti. Belki bizden gelecek bu tip itirazları kesmek istemiştir.”


Bir gazetecinin, ”Sayın Gül ile beraber türban da Köşk’e çıkacak. Bu, tartışmaları yeniden tetikleyecek mi?” sorusu üzerine de Özyürek, ”Biz hep şunu söyledik, ‘Biz hiçbir zaman insanların başörtüsüyle türbanıyla ilgilenmiyoruz. Onların kafasındakiyle ilgileniyoruz’ diye ifade ettik. Türban bizim zaten tartışma konumuz değil. Bu konular da tabiatıyla görüşülmemiştir” diye konuştu.


Aynı soruyla ilgili olarak Özyürek’in ardından söz alan Öymen de ”Sayın Gül, bekar olsaydı da politikamız değişmeyecekti” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here