CHP’ye itibar alınacaktır!

Yepisyeni CHP içinde; kronik koordinasyonsuzluk, total frekans uyumsuzluğu, algoritmik ve telepatik algılama eksikliği, iç hasetlik ve tüm bunlardan dolayı asla takım olamama gibi semptomlar iyot gibi açığa çıktı.

Partinin, korkusuzca tesbit yapacak ve yönetici sınıfını açıkça uyaracak sosyologlara, gözlemcilere, dokuz köyden kovulası eleştirmenlere ihtiyacı var.

Adamcılık, kayırmacılık, tepeden indirmecilik yapanlara ceza kesecek çapta, tarafsız ve adil olacak ve sırça sınıfın etkisi altında kalmayacak bir disiplin kuruluna ihtiyaç var.

Sosyal demokratsanız, yerel meclis üyelerinizin, vekillerinizin, hatta parti üyelerinizin farklı fikirler beyan etmelerine saygı göstereceksiniz. Bunu sürtüşmeye, kördöğüşüne çevirmektense avantaja dönüştürmeyi bileceksiniz, fikir açıortaylarından bileşke gücü elde edebileceksiniz. Fikirleri dinleyecek, analiz edecek ve sentez sonuçlardan kümülatif faydalar üretebileceksiniz.

Yoksa biat eden paytak neferlerle! rakibinden hiç farkın kalmaz, kişiliksiz sallabaşlar, kimliksiz parmak kaldırıcılar partisi olursun. Ki kullanım süren bitince tedavülden kaldırılırsın.

En küçük ilden, en ufak birimden başlayalım. CHP Yalova Belediye Meclisi’nde bile çok sesliliğe yer yok. Ne pahasına olursa olsun kapağı oraya atmayı itibar sanan, küresel ve etik siyasette kalifiye olmayan, bir yöresel dükalık gibi sadece adamcılık ve kayırmacılık işlerinde iyi çalışan, antipatik yerel yönetimin güdümünde hareket edip, kendi meclis arkadaşlarının parti içi demokrasi zaafiyetine kurban edilmelerini kayıtsız seyreden uydu üyeler, etraflarındaki bütün ışık hüzmelerini karartırlar.

Itibari bir konumu yakalamak ve yerel halkça sevilen ve destek istikrarı sağlayan bir parti olabilmek için CHP Il Başkanı’nın ve yönetiminin değişmesi gerekiyor. Belediye’ye hak etmeden monte edilmiş olan arpalık danışmanların ordan uzaklaştırılmaları lazım. Açıktan maaş alan asalak dolgu kadrolardan kurtulunması lazım.

Belediyeye takoz olan çakma partililerin, başkanı yönetmeye çalışan yardımcıların, kasaba politikasından başka bir vizyonu olmayan koltuk işgalcilerinin kentimizin sırtından düşmelerini bekliyoruz.

Bu yazıyı, Yalova Belediyesi’nin kazanılmasında, beklenti gözetmeksizin önemli rol üstlenen, ikinci seçimde diğer partilerin desteğini koordine ederek şimdiki başkana oy sağlayan ve 400 kişilik Oy ve Ötesi ekibini Yalova’ya getiren 40 yıllık partili sıfatıyla yazdım.

Gelelim yukarıya, merkeze… Dokunulmazlığın kalkmasına isteyen evet der, isteyen hayır. Ana bunu vekillerinden önce ekranlara evet diye açıklarsan, hem kendini hem partini şaşırtırsın.

Yani demem odur ki, iktidar olma önünde bir numaralı takoz olan, kronikleşmiş parti içi demokrasi zaafiyeti, en yukarıdan başlayıp, en küçük ilin Belediye Meclisi’ne kadar yansıyarak partiyi içerden kemiriyor. Bu handikaptan kurtulmak için önce, bir nevi polit büro gibi hareket eden, ” parti üst sınıfı” mefhumundan arınmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.