CHP’ye manifesto.

Baktım partinin sahiplerinin! hiç niyeti yok. Değişim için oralı değiller… Aynı demode kılıkla yeni seçime girmek üzereler…
CHP’nin bek’ası için nacizane iş başa düştü.
5 senedir her seçim arefesinde,  güncel manifesto yazıyorum,  her birime gönderiyorum… Statükolarını bozacak hiçbirşeyi okumuyorlar bile. Aklı başında vekiller harcanıyor,  susturuluyor.
Bu defa da iyileştirmeler olmazsa benden bile oy yok…  41 yıllık üyeliğimin hatırı için ve partinin iyiliği için oy yok.
CHP için güncel gayriresmi manifesto özeti:
——————————————————————-
1. Partinin kalitesi,  vekillerinin,  belediye başkanlarının,  merkezi ve yerel yöneticilerinin kalitesine bağlıdır. Bu konudaki kronik erozyon ve müzmin gedikler derhal tamir edilmeli,  halkın güveni kimlik değişimiyle geri kazanılmalıdır.
2. Demokrasi söylemlerinin havada kalmaması için bila istisna tüm illerde ön seçimle aday belirlenmeli,  atanma yoluyla mevki peşkeşi çekilmemelidir. Liderin veya vekilin ya da bir parti biriminin dayatmasıyla asla makam mevki dağıtılmamalıdır.
3. Partinin kangreni olan ve içten kemiren,  eş dost kayırma,  adamcılık,  koltuk kollama gibi alaturka ucuz davranışlardan kaçınılmalıdır. Bu kalitenin artmasına yol açacaktır.
4. Liyakat ön plana çıkarılmalıdır. Başta genel başkanınkiler olmak üzere mevcut kademelerdeki tüm danışman kılıklı asalaklar kovulmalıdır. Arpalıkçı danışmana ihtiyacı olanın kendi kafası ve fikri yok demektir. Partide de böyle kafasızlara yer yoktur.
5. Denenmişler denenmemeli,  boş sloganlar atılmamalı,  icraat odaklı yeni dayanaklı eylem ve söylemler geliştirilmelidir. Körler sağırlar birbirini ağırlamamalı,  yeni sorgulayıcı, geniş açılı, kıyas bilgisine dayalı özeleştirel vizyonlar geliştirilmelidir. Bir karar alınırken,  lider veya kıdemli parti abisi ne der acaba baskısı  yansıtılmamalıdır. Çığ etkili kararlar sorgulanabilmelidir. Herkes alternatif fikirlerini özgürce ve dışlanma kaygısı duymadan söyleyebilmelidir.
6. Sivrilen üyeler aşağı çekilmemelidir. Proje geliştirme ve  think tank birimleri sunumlar geliştirmeli ve dinlenilmelidir. Bu birimler saygı görmeli,  kösteklenmemelidir.
7. Gençlik Kolları ile Kadın Kolları külliyen iyileştirilmeli,  disipline edilmeli ve işlerlik kazandırılmalıdır. Sosyal dernek havasından kurtulup,  sosyal demokrat parti kimliğine yükselinmelidir.
8. Genel strateji,  kişilikli tarzda kurulmalı,  iktidara karşı hep savunmada kalan ve kendi sahasına kapanmış sığ kılıktan sıyrılarak,  hücum oynayan,  akın tazeleyen,  mesnetli ve sistemli bir muhalefet kimliğine bürünülmelidir.
9. Üretime,  insana ve istihdama yönelik,  halk ve ülke yararına,  sacayaklı, ayağı yere basan,  mesnetli projeler geliştirilmelidir. Proje tarifi tüm birimlere öğretilmeli,  kaldırım yapmanın proje olmadığı kafalara kazınmalıdır.
10. Genel ve yerel seçimlerdeki adaylar,  ahlak,  ekonomi,  genel kültür, tarih, vizyon geliştirme,  ekip olmak,  rasyonel ve analitik düşünmek,  sosyoloji,  felsefe,  sanat vs. konularında önce eğitime,  sonra imtihana tabi tutu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 13 =