‘Ciklet alır gibi telefon alıyorlar’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, GSM operatörü Turkcell’in kuruluşunun 20. yılı resepsiyonuna katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, cep telefonu satışlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Her gün cep telefonlarının güncellendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti:

“Dünyada artık milyarlar konuşuluyor. Dünya nüfusunun üzerinde bir rakam telaffuz ediliyor. Bakıyorsunuz bir kişinin elinde bir tane yok. Kiminde 2 kiminde 3. Adeta yarışıyorsunuz bunlarla. Her gün cep telefonları güncelleniyor.

Bununla yarışmak da kolay değil. Herkes birbirine bir de havasını atıyor. Diyor yenisi çıkmış. Bakkal dükkanından ciklet alır gibi bir tanesini daha alıyor. Böyle bir yaşam var. Tahrik ediyor insanı. Bunu firmalar boş geçer mi? Bakıyorsunuz yeni yeni farklı tasarımlarla bunları üretmeye devam ediyorlar.”

‘ÜRETEN OLACAĞIZ’
Türkiye’nin fiziki üretim ve hizmet sektörlerindeki rüştünü ispatladığını söyleyen Erdoğan, 2023 hedeflerinden birinin bilişimde tüketen değil üreten olmak olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bundan sonra artık katma değeri en yüksek alanlar olan bilgi ve teknoloji üretimine yoğunlaşmak durumundayız. Bu konuda savunma sanayi ile birlikte en kritik gördüğümüz alanlardan biri de bilişim sektörüdür. Teknolojiyi ve bilgiyi ellerinde tutan ülkelerin diğerleri karşısındaki gücü bizi bu konuda başarılı olmaya mahkum ediyor. Çünkü başarının sırrı bilgiyi yönetmektedir. Parayı yönetmektedir. İnsanı yönetmektedir. Ülkemizin 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısının şekillenmesinde bu alanlarda elde edeceğimiz neticeler belirleyici olacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here