Çılgın projeye derhal son verilmeli!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘çılgın proje’ için Boğaçayı’nda taş ocağı açma girişimine tepki geldi…
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANET şirketinin Boğaçayı’nda kapatılan taş ocaklarından birini işletmesi girişimine çevre ve kent hukuku alanında çalışan Avukat Tuncay Koç’tan tepki geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, bir süre önce Boğaçayı’ndaki taş ve kum ocaklarından kenti kurtardıklarını açıklamasının ardından gündeme gelen taş ocağı girişimini eleştiren Koç, “Çıkarılan taş ve kum, büyük ihtimal Boğaçayı projesinde kullanılacak. Boğaçayı projesi hiç bir bilimsel veriye dayanmayan Konyaaltı’nın sonunu getirecek bir projedir. Derhal projeye son verilmelidir. Antalya’nın sonunu getirecek ‘vizyon’ projelere son verilmezse çevreciler Türel’e teşekkürlerini değil sadece beddualarını sunabilir” görüşünü dile getirdi.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, 14 Kasım 2017’de meslek odalarının temsilcilerine yönelik yaptığı konuşmada, kendi Boğaçayı’nda bulunan taş ve kum ocaklarından kurtardıklarını açıklamıştı. Türel, konuşmasında “Bu kum ocakları felaketinden Antalya’yı Menderes Türel kurtarıyor ve bizim dönemimizdeki iktidar kurtarıyor. En azından bir teşekküre gerek var. Siz etmeyebilirsiniz ama biz Antalya’yı bu çevre felaketinden kurtaracağız. Burada çevre ile ilgili başka komisyonlardan arkadaşlar da var onlardan da bir teşekkür gelmedi. Ama Antalya’da artık kum ocaklarının tarihe karışıyor olması bu projenin ne kadar önemli bir çevre projesi olduğunun en güzel göstergesidir” ifadelerini kullanmıştı.
 
BELEDİYE SAHİPLERİ FETÖ FİRARİSİ ŞİRKETİN BELGESİYLE TESİS İŞLETECEK
Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’in bu açıklamasında dile getirdiği Boğaçayı yeni bir çevre felaketiyle karşı karşıya. Hem de bu felaketin kaynağı bu kez bizzat Antalya Büyükşehir Belediyesi olacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerden biri olan ANET (Antalya İnşaat Tur. San. Ve Tic. A.Ş), Valiliğe yaptığı başvuruda, Boğaçayı’nda kapatılan taş ocaklarından birini işletmek için harekete geçti. Sahiplerinden ikisi FETÖ firarisi olan Kadıahmetoğulları Asf. İnş. Taah. San. ve Tic. A.Ş.’ne ait taş ocağını işletmek için ÇED dosyası hazırlayan ANET’in başvurusu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce uygun bulundu. ANET, taş ocağını FETÖ’cü şirkete 2006 yılında verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ belgesiyle işletmeyi planlıyor.
 
AV. TUNCAY KOÇ: ‘TÜREL’İN NE KADAR BOŞ KONUŞTUĞU GÖRÜLÜYOR’
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “Boğaçayı’nı çevre felaketinden kurtarıyoruz” açıklamasının ardından gelen girişime tepki gösteren Antalya Barosu Avukatlarından Tuncay Koç, Boğaçayı’ndaki taş ocaklarının üçlü kararname ile kapatılmasına Büyükşehir Belediyesi açısından bir istisna getirildiğine işaret ederek, “Daha önce Kadıahmetoğluları taarfından işletilen bir ocağın sınırları genişletilerek Büyükşehir belediyesi tarafından işletilmesi öngörülüyor. Böylelikle Menderes Türel’in önceki açıklamalarının ne kadar boş olduğu görülüyor. Çevrecilerden taş ocaklarını kapattığı için teşekkür bekliyormuş. Bu taş ocaklarının Boğaçayı’nda açılmasına kim izin verdi peki? 2004 yılında değişen Maden Kanunu’ndan sonra dere yataklarından malzeme alımına nasıl izin verildi? Buradan çekilen rusubat yüzünden Konyaaltı sahili erozyona uğradı. Bu konuda açık bilimsel raporlar var” diye konuştu.
 
‘KONYAALTI’NIN SONUNU GETİRECEK PROJEYE DERHAL SON VERİLMELİ’
Çevre ve kent hukuku ihlallerine yönelik açtığı davalarla tanınan Avukat Tuncay Koç, “Çıkarılan taş ve kum, büyük ihtimal Boğaçayı projesinde kullanılacak. Boğaçayı Projesi, hiç bir bilimsel veriye dayanmayan, Konyaaltı’nın sonunu getirecek bir projedir. Derhal projeye son verilmelidir. Antalya’nın sonunu getirecek ‘vizyon’ projelere son verilmezse çevreciler Türel’e teşekkürlerini değil sadece beddualarını sunabilir” görüşünü dile getirdi.
 
Önceki haberLondra’da coşkulu Newroz
Sonraki haberDüzce’nin ilçesi 4 kez sallandı, okullar tatil edildi
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here