Cinayet gibi kaza 19 yaşındaki öğrenciyi canından etti

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Akdeniz Üniversitesi’nin kuzey çıkışında yıllardır yaya geçidi yapılmasını isteyen öğrencilerin talepleri yerine getirilmedi. Cinayet gibi kaza, 19 Yaşındaki Mimarlık öğrencisi Aslıhan Kocapınar’ın canına mal oldu. Öğrenciler, 1 milyon lira harcayarak giriş kapısını yenileyen üniversite yönetimine ve Karayolları’na tepkili…

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Aslıhan Kocapınar, 14 Kasım Çarşamba günü geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırdığı hastanede yaşamını yitirdi. Üniversitenin kuzeyinde, Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerken otomobilin çarpmasıyla ağır yaralanan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Antalya Öğrenci Kolektifleri bugün akşam saatlerinde Aslıhan Kocapınar’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kocapınar’ın yaşamını yitirmesine neden olan yaya geçidine üst geçit yapılması için öğrencilerin yaklaşık 3 yıldır çaba harcadıkları ortaya çıktı. İki hafta önce üst geçit için imza kampanyası başlatan üniversite öğrencileri, Akdeniz Üniversitesi yönetiminin 1 milyon TL harcayarak Meltem girişi kapısının değiştirmesine tepki gösterdi.

CİNAYET GİBİ KAZA 19 YAŞINDAKİ ASLIHAN’IN CANINI ALDI

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde öğrenim gören 19 yaşındaki Aslıhan Kocapınar, öğrencilerin aylardır üst geçit yapılmasını istediği yaya geçidinde bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralandı. 14 Kasım Çarşamba akşamı saat 19:30 civarında üniversitenin kuzey çıkışında bulunan Hürriyet Caddesindeki yaya geçidinde meydana gelen ve sürücünün kaçtığı öne sürülen trafik kazasının ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Kocapınar, iki gündür yoğun bakımda tedavi görüyordu. Ancak genç üniversite öğrencisi tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

MİMARLIK ÖĞRENCİSİ ASLIHAN KOCAPINAR KURTARILAMADI

Antalya Öğrenci Kolektifleri bugün akşam saatlerinde Aslıhan Kocapınar’ın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Akdeniz Üniversitesi’nin ‘Kültür Kapısı’ olarak anılan çıkışındaki kavşakta ihmaller sonucu trafik kazası geçirerek yaşamını yitirdiğini duyuran Antalya Öğrenci Kolektifleri,“Üniversitelilerin sürekli şikâyette bulunmasına rağmen Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü hiçbir önlem almayarak üniversitelilerin katledilmesine göz yumdu. Acilen Akdeniz Üniversitesi öğrencileri olarak Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’nün Kültür Kapısı çıkışına alt geçit ve ya üst geçit yapmasını talep ediyoruz. Can güvenliğimiz alınarak üniversiteye girmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Cinayet gibi kaza sonucu can veren Aslıhan Kocapınar’ın organlarını bağışladığı öğrenildi.

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPTI

İhmaller sonucu yaşanan trafik kazasının gencecik bir cana mal olmasının ardından üniversite öğrencileri ve yaşamını yitiren Aslıhan Kocapınar’ın arkadaşları tepkilerini sosyal medya hesaplarından duyurdu. Öğrencilerin tepkilerinin ardından sosyal medyadan bir açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi, kaza olan bölgenin Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “Daha önce yapılmış olan taleplerine ilişkin Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ile koordinasyona geçilmiş, ‘Antalya Batı Çevre Yolu ile Gazi Bulvarı arasında bulunan bağlantı yolunda Sanayi ve Uncalı farklı seviyeli kavşak projeleri hazırlanmış olduğu, imar planı tadilatı ve terkinlerin tamamlanmasını takiben yapımlarının başlayacağı ve eş zamanlı hemzemin yaya geçitlerinin üst geçide dönüştürüleceği’ yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir.”

REKTÖR MUSTAFA ÜNAL: ‘İLGİLİ MERCİLERE BİRÇOK DEFA İLETTİK’

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise trafik kazasının ardından öğrencilerin konuyla ilgili twitlerine “Evet haberim var, ne yazık ki öğrencimiz yaralanmış, doktor arkadaşlardan bilgi aldım. Daha önce de yazdığım gibi bölge kampüsümüzün dışında olduğu için biz yapamıyoruz arkadaşlar. Ancak ilgili mercilere sözlü ve yazılı olarak bu sorunu çok defa ilettik” yanıtını vermişti.

ÖĞRENCİLER İKİ YIL ÖNCE ÜST GEÇİT YAPILMASI İÇİN EYLEM YAPMIŞTI

Bir öğrencinin canına mal olan yaya geçidinin bulunduğu kavşağa yıllardır üst geçit yapılması çaba harcandığı ortaya çıktı. Üniversite öğrencileri iki yıl önce kazanın olduğu alana üst geçit yapılması için eylem yaptı. İki hafta önce ise bu konuda bir de imza kampanyası başlatıldı. Ancak tüm uyarılara rağmen üst geçit konusunda adım atılmaması öğrencilerin tepkisini çekti. Aslıhan Kocapınar’ın yaşamını yitirmesine neden olan yaya geçidinin bulunduğu alana bir an önce üst geçit yapılmasını isteyen öğrenciler, üniversite yönetiminin 1 milyon lira bütçeli giriş kapısı yapmasını da eleştirdi.

TEPKİ ÇEKEN GİRİŞ KAPISI 1 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Akdeniz Üniversitesi’nin Meltem girişinde bulunan doğu kapısında başlatılan çalışmayla “Laçin kartalı” motifli yeni bir giriş kapısı yapılıyor. Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, doğu kapısının yenilenmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Üniversitemizin en eski ve en çok kullanılan kapısı olan Doğu Kapısı için Üniversite’nin Şehre açılan kapısı demek abartı olmayacaktır. Bu nedenle Doğu Kapısının Üniversitemize gelen öğrencilerimizi ve misafirlerimizi karşıladığımız, vizyonumuzu ve misyonumuzu ortaya koyan, gözlere estetik görünen, gönüllerde saygınlık uyandıran Akdeniz Üniversitesi’ne yakışır bir kapı olmasını istiyoruz” ifadelerine yer vermişti.

1 milyon 94 bin lira sözleşme bedeli olan ve geçtiğimiz Temmuz’da inşasına başlanan doğu kapısı projesinin yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Önceki haberSavaşın kıskacındaki Suriye’den 15 bin ton pamuk ithal ettik!
Sonraki haberİNGİLTERE… Unutturulan bir medeniyetin izinden (1)
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.