Cinsel istismarda mağdurla evlenen failin cezası ertelenecek

Cebir ve tehdit olmadan işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde failin cezası ertelenecek. Tepkilere yanıt veren Adalet Bakanı Bozdağ, ”Düzenleme, tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda tartışmalara yol açan bir düzenleme, AK Parti milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Buna göre cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda yasadaki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanması geri bırakılacak.

Düzenleme, 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen suçları kapsıyor.

MUHALEFET ÖNERGEYE TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 4 günde çıkacak bir düzenlemenin 4 saatte çıkarıldığını ve uzlaşma adına İçtüzük’ten kaynaklı haklarını kullanmadıklarını ifade etti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise düzenlemeyi kabul etmenin mümkün olmadığını ifade ederek, “Bundan sonra bu tür sürprizler gelecekse muhalefet daha ihtiyatlı olacak” dedi.

ADALET BAKANI BOZDAĞ: TECAVÜZCÜLER BU DÜZENLEMEDEN YARARLANAMAZ

Bu arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tepkilere Twitter’dan yanıt verdi. Bozdağ, düzenlemenin, cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, tecavüzcüleri kesinlikle kapsamadığını vurguladı.

Bakan Bozdağ, düzenlemenin sadece evlenmiş ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacağını bildirdi.

Adalet Bakanı Bozdağ, “Tecavüzcüye, evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz” değerlendirmesinde bulundu.

“Düzenleme, sadece dışarıdaki kadının, içerideki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir” ifadesini kullanan Bozdağ, küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye’de en önemli tedbirleri AK Parti hükümetlerinin aldığına dikkat çekti.

Bakan Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu:

“Eski TCK’daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi AK Parti, 2004’te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK’da ‘Adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler’ başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK’ya, ‘Kişilere karşı suçlar’ kısmında, ‘Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’ arasına AK Parti hükümeti aldı.

Eski TCK’daki ‘evlenme vaadiyle kızlık bozanın aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren’ düzenlemeyi de AK Parti kaldırdı. Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla AK Parti hükümeti çıkardı. Çocukları, kadınları korumak için Anayasa’ya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti’yi buradan vurmak, haksızlıktır.”
”GEÇİCİ DÜZENLEME, BİR DEFA UYGULANACAK”

Gazetecilerin düzenlemeyle ilgili sorularını yanıtlayan Bozdağ, ”Geçici düzenlemedir, bir defa uygulanacaktır. Geleceğe dönük uygulanması söz konusu değil” dedi.

”YAKLAŞIK 3 BİN AİLEYİ İLGİLENDİRİYOR”

Bakan Bozdağ, düzenlemenin yaklaşık 3 bin civarında aileyi ilgilendirdiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here