Coventry’de Cemevi açıldı

Coventry ve çevresinde (orta İngiltere) bulunan Alevilere hizmet vermek üzere açılan Coventry Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi açıldı.

CABKM ve Cemevi Başkanlığına Duran ALA saymanlığa Ali BULAK ve sekreterliğe ise Meltem Taşçı getirildi.

Başkan Duran Ala konuşmasında, Londra dışındaki ailelerin Londra’ya oranla kendi Kültürünü yaşayabilmesi ve koruyabilmesi daha zor olduğuna dikkat çekti ve bu nedenle CABKM ve Cemevine ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca Yeni Başkan desteklerinden dolayı İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil ve arkadaşlarına teşekkür etti.

İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil’ de konuşmasında yeni başkana ve arkadaşlarına duyarlı davrandıkları ve kendi kültürümüzü yaşatmak amaçlı böyle güzel bir girişimde bulundukları için teşekkür etti. Ayrıca Erbil konuşmasında İAKM olarak, geçen yıl açılan İskoçya AKM’ ye, Coventry ABKM’ ye ve İngilterede yeni açılacak olan tüm diğer Cemevlerine maddi manevi her türlü desteği vereceklerini söyledi.

CEMEVİN’DE HIZIR CEMİ

Alevi inancında olan Hızır Oruçları tutuldu. Geleneksel olan Hızır Cemi’de İAKM ve emevin’de Avrupa Dedeler Kurulunda gelen Erdogan Dede tarafından 20 Şubat Cumartesi akşamı saat 18.00 de yapılacak. İAKM ve Cemevi başkanı İ Erbil tüm canları Hızır Cemin’e beklediğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.