Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Maduro’ya destek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın “Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak ‘Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak ‘Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi” ifadesini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmesine ilişkin paylaşımda bulundu.

Kalın, paylaşımda şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu arayarak Türkiye’nin desteğini ifade etti ve ‘Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız’ dedi. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde bütün darbe girişimlerine karşı ilkeli duruşunu koruyacaktır.”

Kalın, mesajının sonunda “#WeAreMADURO” etiketine de yer verdi.

VENEZÜELA’DA NE OLDU?

Venezuela’da muhalif siyasetçi Juan Guaido kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan etti ve ABD’nin yanı sıra Güney Amerika’daki çeşitli devletlerin de desteğini aldı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, muhalefet lideri Guaido’yu “geçici devlet başkanı” olarak tanıyan ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı. Bu kararı tanımayan ABD ise petrol yaptırımını gündemine aldı.

Peki Juan Guaido kimdir ve nasıl ABD tarafından Venezuela’nın meşru lideri olarak görülen bir siyasetçiye dönüştü?

Yazının devamı için lütfen tıklayınız...
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46982770

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.