Danıştay YÖK’ün itirazını reddetti

İstanbul Barosu ile bir öğrenci velisinin, YÖK’ün 17 Aralık 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davada Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının üç maddesinin yürütmesini durdurmuş, bir maddesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetmişti.

Daire, YÖK kararının ”Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (AOBP) 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını” öngören ikinci, ”öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini” öngören üçüncü ve ”Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını” düzenleyen dördüncü maddesinin yürütmesini durdurmuştu.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK kararının, ”Türkiye genelinde ilk bin kişi arasına giren adayların yerleştirme puanı hesaplanırken alan içi katsayı oranının uygulanmasına” ilişkin 6. maddesinin ise yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmişti.

Daire kararının yürütmenin durdurulmasına ilişkin kısmına davalı YÖK Başkanlığı, yürütmenin durdurulmasının reddine ilişkin kısmına ise davacı öğrenci velisi karşılıklı olarak itiraz etti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, YÖK’ün itirazını 15’e karşı 14 üyenin oyuyla reddettiği öğrenildi.

Kurul, öğrenci velisinin 6. maddeye ilişkin itirazını kabul ederek, maddenin yürütmesini durdurdu. Kurulun bu kararı ise 27’ye karşı 2 üyenin oyuyla aldığı belirtildi.

Kurulun, Danıştay 8. Dairesinin yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararının gerekçesinin bazı bölümlerine katılmadığı ve değişik gerekçeyle YÖK’ün itirazını reddettiği öğrenildi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun gerekçesi önümüzdeki günlerde yazılacak.

18 MARTTA YENİ AÇIKLAMA YAPILACAK

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’ın YÖK’ün itirazını reddetmesinin ardından yeni düzenleme konusunda 4 Mart’ta gerçekleştirilecek YÖK Genel Kurulu Toplantısı’nda oluşturulacak komisyonun çalışma yapacağını ve 18 Mart’ta bu konuda açıklamada bulunacaklarını bildirdi.

Özcan, Gaziantep’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ”Katsayı sorununu nasıl çözeceksiniz?” sorusunu yanıtlarken Özcan, şunları kaydetti:

”Ayın 4’ünde bir komisyon kuracağız. Mart ayının 18’ine kadar çalışmalarını yapacak. 18’inde açıklayacağımız yeni şeyler olacak. Katsayı sorununu böyle çözeceğiz işte. Gayet iyi bir yere geldik. Danıştay, 14’e karşı 15’le reddetti. 14 üyeyi ikna ettiğimizi düşünüyorum. Bu seferki açıklamalarımız tatminkardı. 10 teknik açıklama vardı. Zannediyorum, bir daha ki sefere tamamen ikna olacaklar. Böyle bir sorun kalmayacak.”

YÖK Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise Danıştayın YÖK’ün itirazını reddetmesinin ardından gazetecilerin ”Katsayı oranlarındaki değişiklik dışında yeni bir düzenleme olacak mı?” sorusuna, ”Yok olmayacak” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.