DAY MER Festivali 24 Haziran’da başlıyor

24 Haziran tarihinde başlayacak olan festival 2 Temmuz tarihinde farklı ülkelerden sanatçıları buluşturacak olan park şenliğiyle son bulacak.


Konuyla ilgili olarak 12 Haziran tarihinde DAY MER lokalinde düzenlenen basın toplantısında festivalle ilgili bilgi verildi. 17 yıldır aralıksız olarak yapılan festivalin bu yılki etkinlikleri arasında çocuk şenliği, tiyatro gösterisi, şiir dinletisi, panel, söyleşi ve park şenliği yer alacak.


Etkinlikler 24 Haziran Cumartesi günü Grazebrook İlkokulu’nda düzenlenecek olan Çocuk Şenliği ile start alacak. Şair ve yazar Gülsüm Cengiz’le “Çocuklar, kitaplar ve Yaşam” konulu bir söyleşi yapılacak. Çocuk şenliğinde ayrıca, çocuk tiyatrosu, masal dinletisi, halk oyunları, kukla gösterisi, yüz boyama, el becerileri, palyaço gibi çocuk aktiviteleri var.Festival daha sonra 28-29 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde DAY MER Londra Meydan sahnesinin sahneleyeceği “Canlı Maymun Lokantası” isimli 2 perdelik oyun ile devam edecek.


Oyunun yazarı Güngör Dilmen ve Yönetmeni Celal Perk. Oyun DAY MER Asım Bezirci Salonu’nda sergilenecek. DAY MER festivali kapsamında düzenlenecek olan söyleşilerin ilki ise 27 Haziran tarihinde Gülsüm Cengiz’in katılacağı “Yaşamdan şiire yansıyanlar, 2 Temmuz, barış ve kadınlar için yazılmış şiirler”le gerçekleşecek.


Sunay Akın’la 30 Haziran’da yapılacak olan söyleşiden sonra festival 1 Temmuz tarihnde “Birlikte daha güçlüyüz” başlıklı panelle devam edecek. Panelin konuşmacıları arasında EMEP M.Y.K üyesi Abdullah Varlı ve DİDF Başkanı Hüseyin Avgan ile misafir konuşmacılar var. Daymer festivali etkinlikler dizisi geleneksel olarak 2 Temmuz’da yapılacak olan Park Festivali ile sona ermesi planlanıyor. Park Festivali’ne Türkiye’den Kardeş Türküler, Mustafa Özarslan ve Grup Çığ katılırken, Uluslararası dans ve müzik grupları, DAY MER Halk oyunları ekipleri ve bazı konuşmacılar var.


DAY MER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sezgin, 17 yıldır süren festivalin yaşadığımız ülkedeki ortak sorunlara karşı ortak mücadelenin örgütlenmesinin bir aracı olduğunu ifade ederek, “Geçen yıl önceki yıllara oranla daha yüksek bir katılım sağlanarak katılım oranı 8 bin kişiye kadar ulaştı” dedi.


“Bu yılki hedefimiz bu rakamı da aşmak ve daha fazla Türkiyeli ile yabancıyı festivalimize çekmek” diyen Sezgin, topluma şu çağrıda bulundu:


“Hem yaşadığımız ülke olan İngiltere’de hem de uluslararası alanda güçlü bir sömürü ve saldırı ile karşı karşıyayız. Buna karşı emek cephesi olarak, kendi mücadelemizi yükseltmek ve bu saldırılara karşı örgütlü hareket etmek zorundayız. Festivalimiz bu bilinçle yola çıkarak, 8 gün sürecek ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler yer alacak. Tüm Türkiyeli göçmen toplumu festivalimize davet ediyor ve etkinliklere katılmasını bekliyoruz…”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.