DAY-MER Festivali’nde inadına büyük buluşma

Kuzey Londra’da Clissold Park’ta yapılan Park Şenliği’nde gün boyu yağmur yağmasına ve hatta bazen sağanak şeklinde yağmasına rağmen binlece kişi festival alanını terk etmedi. Çeşitli konuşmaların yanı sıra Ferhat Tunç ve Şevval Sam’ın da sahne aldığı şenliğe gün boyu yaklaşık 8 bin emekçi katıldı.

‘HALKLARIMIZA SÖZ VERDİK’

Festival konukları arasında olan BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Halkların Demokratik Kongresi (HDK)’nin kuruluş amaçlarından söz etti. Kürtler üzerindeki baskıların artarak devam ettiğine dikkat çeken Tuncel, “HDK, Kürt sorunu dahil, Türkiye’deki bütün sorunlara karşı herkesle birlikte çalışacak. Türkiye’yi değiştirmek için halklarımıza söz verdik” diye konuştu.

Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Genç ise yaptığı konuşmada, AKP hükümetinin pervasız saldırılarının, bir anlayışın devamı olduğunu, yılanın zehrinin aynı zehir, sadece kabuk değiştirdiğini söyledi. Kürt halkının ve Öcalan’ın özgürlüğünün mücadelesinin verilmesinin önemine değinen Genç, İngiltere’de de birlikte mücadele etmenin önemine değindi.

SENDİKALARLA OMUZ OMUZA

Çeşitli halkoyunları ekiplerinin gösterilerinin yanı sıra Olcay ve Ergoğan Bayır ve Topluluğu’nun sahne aldığı şenlikte, konuşan Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Başkanı Alex Gordon, “DAY-MER Festivali’nde olmaktan onur duyuyorum” diyerek başladı. Gordon, daha önce de DAY-MER’in bir kaç etkinliğine katıldığını ve İngiltere’de yaşayan Türk ve Kürt emekçilerinin mücadelesi ve birliği için önemli bir mevzi olduğunu belirterek, kriz bahanesiyle yapılan saldırlara karşı ortak çalışmaya devam edeveklerini belirtti.
Daha sonra söz alan Kamu İşçileri Sendikası (PCS) Genel Sekreter Yardımcısı Chris Baugh, Türkçe “Merhaba arkadaşlar ve yoldaşlar” diyerek başladı. Savaşlara ayrılan paranın haddi hesabının olmadığını, fakat başta sağlık alanında olmak üzere, bütün kamu alanlarında kesintilerin devam ettiğini belirterek, DAY-MER gibi kurumlarla birlikte mücadele etmenin önemine değindi.

MÜCADELE AZMİNİ GÖSTERİYOR

Festivalin bir diğer konuğu ise Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek’di. İmrek yoğun yağmur altında yaptığı konuşmasında, yağmura rağmen hala binlerle şenlik anında olmanın, mücade azminin bir göstergesi olduğunu söyledi.Krizle birlikte emekçilerin üzerine yoğun saldırıların olduğunu, fakat buna karşı emekçilerin de direndiğini belirten İmrek, artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını ve diktatörlerin tek tek halklar tarafından devrildiğini ve kapitalistlerin ise eskisi gibi davranamadıklarını söyledi.

Türkiye’deki gelişmelere değinen ve AKP faşizminin Kürtler, Aleviler, işçi ve emekçiler üzerindeki baskılarına, keyfi tutumlarına karşı HDK çatısı altında bir araya geldiklerini ve bunun sadece bir seçim partisi olmayacağını ve halk iktidarı için de bir arada olduklarını söyledi.

‘YAĞMUR DA BULUŞMAMIZI ENGELLEYEMEZ’

DAY-MER Başkanı Ahmet Sezgin ise yaptığı konuşmada, yağmur ve çamurun, DAY-MER ile halkın buluşmasına engel olamadığını söyleyerek, bundan büyük güç aldıklarını ve birlikte daha büyük festivaller örgütleyeceklerini söyledi.

COŞKUSUNU KAYBETMEYEN ŞENLİK

Sabahın etken saatlerinde onlarca DAY-MER üyesinin çoşkulu ve eğlenceli bir şekilde hazırladıkları şenlik, saat 14 sularında başladı. Koca park alanını şenliğe hazır hale getiren üyelerin yanı sıra, şenliğe erkenden gelenlerin de çalışmalara katılması dikkat çekerken, yağmurun hiç dinmeden yağmasından dolayı çamur haline helen parka gelen gitmedi. Gün boyu park alanı, binlerce katılımcının da sürekli üzerinde gezmesinden dolayı çamur haline geldi. Yüründüğünde ayakkabıların çamur içinde kaybolduğu bir hale gelmesine rağmen binlerce emekçi şenlik alanını terk etmedi ve Ferhat Tunç ile Şevval Sam’ın coşkulu parçalarına eşlik etti.

Günün geç saatlerine kadar süren şenlik sonrası, başladığı gibi onlarca DAY-MER üyesi tarafından park eski haline getirildi. (Londra/EVRENSEL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here