DAY MER’den kesintilere karşı eylem çağrısı

DAY MER’den yapılan “Haringey Belediyesinin yapacağı 70 Milyonluk kesintilere HAYIR!” başlıklı açıklama aynen şöyle:

“Kamu servislerini korumak için yapılan protestoya katılalım.

Haringey Belediyesi kamu (belediye) servislerine yaptığı kesintilere devam ediyor. Hükümetin belediye fonlarını kısmasını bahane gösteren Haringey’in işçi Partili belediyesi önümüzdeki üç yıla yayılacak 70 Milyon poundluk kesintinin kararını onaylamak için 10 Subat’da bir araya gelecek. Bir yandan tasarruf için bu kesintilere yapması gerektiğini söyleyen belediye diğer yandan da Tottenham stadyumu gibi bir çok özel projeye milyonlarca para dökmekden geri durmadı. Başta belediye çalışanların bir kısmını işten çıkarmaya hazırlanan belediye ayrıca temel belediye servislerinde de kıyıma gidecek.

Haringey Belediye’si bunun yanında belediye’ye ait olan bir çok binayı (Örnek: Apex House Seven Sisters) nerdeyse bedava bir fiyata ev şirketlerine satarak yerel belediyeceliği bitirmeyi planlıyor. Sattığı belediye binalarındaki bazı servisleri asgari olarak devam ettirmek için bölgedeki kütüphane ve gençlik merkezlerini kapatıp yerlerine geçmeyi planlıyor. Son 4 yılda belediye servislerinden nerdeyse 110 milyon pound kesen Haringey’in işçi partisi belediyesi bu kesintileride onaylıyarak toplam yaptığı kesintileri yaklaşık 200 milyon pound a çıkaracak.

Son uygulanacak kesintiler ile zarara uğrayacak servisler şunlar:

* Çocuk Merkezleri’nin bütçesinde büyük kesinti yapılacak ve bir çok Çocuk merkezi kapanmayla yüz yüze kalacak.
* Kalan tüm Gençlik merkezleri (12 tanesi 2010 da kapatılmıştı) kapanacak ve Gençlik bütçesinde büyük kesintiler yapılacak.
*Yaklaşık 633 belediye çalışanı işten çıkartılacak.
* Tottenham’da bulunan ve 4 okulda tarafindan kullanan Marcus Harvey kütüphanesi kapatılacak.
* Parklar ve Araba Parkı gibi servisler özelleştirilecek – yönetimi özel şirketlere devredilecek.
* Haringey’deki İlk ve Ortaokul ogrecilerin aktivite ve tatil için gittikleri Pendarren House of Outdoor Education’in bütçesinden 220 bin sterlin kesinti yapılacak – bu kesinitinin ardından kapanması bekleniliyor.
* Öğrenme Zorluğu ve Yaşlı Bakım evlerinin tümü kapanacak
* Yaşlı günlük ziyaret evleri kapanacak
* Kesinti listesi devam ediyor…

Haringey belediyesinin 4 yıl önce yapacağı kesintilere karşı mücadele etmek için kurulun Haringey Kamu Servislerini Koruma Birliği (HAPS) yeni kesintilerin gündeme gelmesi ile beraber tekrar bir araya geldi. Yaklaşık iki yıl aradan sonra ilk toplantısını iki hafta önce yapan önce yapan HAPS’in yeni kesintilere karşı birlik çağrısına yaklaşık 50 kişi cevap verdi. Politik, semt ve çevre gruplarının temsilcilerinin yanında sıradan bölge sakinlerininde katıldığı toplatıda bu kesintilerin bir çok önemli servislere zarar vereceği ve bunun için tüm bölge sakinlerinin beraber mücadele etmesi gerektiği vurgusu yapıldı. Bu doğrultuda acil eylem kararı alan HAPS yetkilileri Şubat ayı içinde iki eylem yapmak için hazırlıklarını başlattılar.

Day-mer’den Haringey’de yaşıyan Türk ve Kürt toplumuna çağrı

Türk ve Kürt Dayanışma Merkezi, Day-mer, Haringey’de yaşıyan tüm Türk ve Kürt toplumunu bu kesintilere karşı yapılacak eylemliklere katılmaları konusunda cağrıda bulundu. Day-mer adına açıklama yapan Day-mer Sekreteri Oktay Sahbaz şunları söyledi “Haringey Belediyesi yapacağı bu kesintiler ile bir çok temel servisi ya sonlandıracak yada kapanmayla yüz yüze bırakacak. Bu servislerin kesilmesi herkes gibi Türk ve Kürt toplumu bireylerini etkileyecek. Çocuk merkezleri, kütüphanaler ve parklar hepimizin ve bu servislere hepimizin sahip çıkması lazım. Bunun için Haringey’de yaşıyan tüm toplumumuzu hem 10 hemde 23 Şubat’da bu eylemliklere katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Yapılacak eylemlerin detayları şöyle:
Belediye Kabine Toplantısını Protesto
10 Subat 2015, Salı günü, saat 17:30’da
Yer: Civic Centre, High Rd N22

Kamu Servislerimizi Koruyalım Yürüyüşü
23 Şubat 2015, Pazartesi, saat 17:30
Toplanma yeri: Ducketts Common (Turnpike Lane) saat 17:30 da – burdan Civic Centre’a yürüyüş
6.30pm: Belediye Toplantısını Protesto etmek!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here