“Demir Lady”yi nasıl bilirdik?

İngiltere’nin eski Başbakanı Margaret Thatcher hakkın rahmetine kavuştu…

Nam-ı diğer “Demir Lady” Thatcher 1979-1990 yılları arasında İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olarak görev yapmıştı. Kimdi bu Demir Lady?

“Demir lady” İngiltere’deki sosyal yatırımları kısmış, özel sektörü teşviğin bir parçası olarak da sendikacılara savaş açmıştı.

İkinci dünya savaşı sonrasında İngiltere’deki emekçilerin kavgayla edindiği kazanımlarını bir çırpıda tırpanlayıverdi. Aslında kapitalizmin kuruluş mantığı “laisse passes-laisse fairre”ye (bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler) uygun bir politika izledi.

Ulusal sağlık sisteminin çökme konumuna gelerek hastanelerde rendevu kuyruklarının oluşması, eğitimde fırsat eşitliğinin bozulması, asgari ücretin yerinde sayması, kütüphanelerin “advice centre”lerin hatta yüzme havuzlarının sayılarının azalması Thatcher’in mirası sayılır.

İngiltere’deki göçmenlerin ücret düzeylerini aşağıda tutacak ucuz işgücü olarak görülmesi, faşist BNP’nin palazlanması, idam cezalarının geri getirilme çabaları yine Thatcher’in marifetleri arasında yer aldı…

Thatcher, ABD Başkanı Nixon ile komünizm karşıtı bir dış politikanın da mimarıydı. İki lider “Soğuk Savaş”ta Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılması için bir dizi entrikanın da planlayıcı ve uygulayıcısı oldu.

Türkiye’de 12 Eylül darbesi olduğunda da İngiltere’de başbakanlık koltuğunda olan Thatcher, cuntacıları desteklemiş ve cunta lideri Kenan Evren’i Londra’da ağırlamıştı.

“Gittiği karanlıkta hesabı sorulur mu?” bilmem ama tarih onu affetmeyecek…

****

Thatcher’ın oğlu Sir Mark da çok “temiz” birisi değil hani…

2008’de Afrika ülkelerinden Ekvator Ginesi’ndeki Sir Mark’ın da zanlılar arasında bulunduğu ‘darbe girişimi’ davasında eski SAS komondosu Simon Mann 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2004 yılında darbe girişimine karışan İngiliz Simon Mann (55), 34 yıl 4 ay hapis ve 240 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Darbeciler ülkenin petrol zenginliklerinden pay alma sözü karşılığında sürgündeki devrik lideri iktidara getirmeye çalışmakla suçlanıyordu.

Ekvator Ginesi Mahkemesi Yargıcı Carlos Mangue, Mann’in mahkemeden önce özür dilemesine rağmen, mahkemedeki tutumunun pişmanlık duymadığını gösterdiğini belirterek, İngiliz yetkilinin darbe girişimde birinci derecede suçlu olduğuna karar verdi.

Savcı oğlu Mark (58) ve Londra’nın nüfuzlu işadamlarından Ely Calil’in de yargı önüne getirilmesini istedi. Mann, Mark Thatcher’in darbenin beyni, Ely Calil’in de finansörü olduğunu söylemişti. Ayrıca Mann, 2004 yılında hükümeti devirme girişiminde bilerek yer aldığını kabul etmiş, ancak avukatları müvekkillerinin ikinci derecede suçlu olduğunu savunmuştu.

Mark bu darbe olayından soyadından dolayı ucuz yırttı…

***

“Kör ölür badem gözlü olur” derler ya… Şimdi herkes Thatchercı oldu… Bana sorarsanız Mark’ı da anasını da hiç sevmedim…

Önceki haberSergiler üzerine kısa notlar…
Sonraki haberPirinçte GDO alarmı
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 14 =