Demirtaş: Üçümüz canlı yayında tartışalım

Selahattin Demirtaş, “3 adayın bir araya gelmesinde ben büyük fayda görüyorum. Çünkü halkın başkanını seçiyoruz, halk seçeceği kendi başkanını daha iyi tanıma hakkına sahiptir. Tüm detaylarıyla daha iyi tanıma hakkına sahiptir” dedi.

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Mecidiyeköy’deki bürosunda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Mtefeno Manservisi ve Birinci Müsteşar Francois Naucodie ile görüştü.

Basın mensuplarına kapalı olarak yapılan toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Toplantının ardından Manservisi, Naucodie binadan ayrılırken, Demirtaş basın mensuplarına açıklama yaptı.

Selahattin Demirtaş açıklamadan önce, basın mensuplarının bayramını kutlayarak çikolata ikram etti. Açıklamaya başlamadan önce TRT’ye yüklenen Demirtaş, konuşmanın canlı yayınlanması için hazırlık yapıldığını öğrenince, “Genel müdür şalterin başında büyük ihtimal, elektriği birden kesecek” diye espri yaptı.

“TÜM SORULARA AÇIK YÜREKLİLİKLE YANIT VERDİK”

Sırrı Süreyya Önder’in de yer aldığı açıklamada Demirtaş ziyaretle ilgili, “Avrupa Birliği büyükelçisi ve müsteşarı, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili adaylarla bir görüşme yapmayı planlamışlar, bugün de buraya geldiler. Hem cumhurbaşkanlığı seçimine yaklaşımımız şu anki kampanyaya dair görüşlerimiz, geleceğe yönelik vizyonumuz Avrupa Birliği tarafından da izleniyor. Hem diğer adayların çalışmaları hem bizim yaklaşımımız, sayın büyükelçi tarafından Avrupa Birliği’ne rapor edilecek. Dolayısıyla bugün yaptığımız görüşme bizim açımızdan da önemli bir görüşmeydi” dedi.

Demirtaş büyükelçi tarafından sorulan tüm sorulara açık yüreklilikle cevap verdiklerini belirtti.

İHSANOĞLU İLE DE GÖRÜŞMÜŞLER

Kendisini ziyaret eden temsilcilerin Ekmeleddin İhsanoğlu ile de bir araya geldiklerini belirten Selahattin Demirtaş, “Şu ana kadar sadece iki adayla bir araya gelebildiler kendileri, Sayın İhsanoğlu’yla da bir buluşma gerçekleştirdiklerini biliyoruz. 3’üncü adayla buluşma ihtimalleri de yok gibi görülüyor zaten. Kendilerinin talebi var ama, herhalde 3 adayı kamuoyu hiçbir zaman bir arada göremeyecek görünen o. Biz de bugün farklı bir ilkesel duruş, bir tek çizgiye karşı asıl demokratik olan bu seçim çalışmasında, mücadelemizi yürüttüğümüzü, sürdürdüğümüzü, belirttik. Savunduğumuz ilkelerin büyük bir kısmı, önemli bir kısmı Avrupa Birliği değerleriyle, Avrupa Birliği ilkeleriyle de uyum gösteriyor. Dolaysıyla onların da dikkatinden kaçmıyor bu gelişmeler. E tabi kendi değerlendirmelerini rapor edecek, büyükelçi olarak kendi kurumuna sunacaktır” dedi.

Bir basın mensubunun Avrupa Birliği temsilcilerinin neyi merak ettiğini sorması üzerine, “Şu anda nasıl bir cumhurbaşkanlığı vaat ettiğimizi, ulaşmak istediğimiz hedeflerin neler olduğunu merak ediyorlar. İlk turda cumhurbaşkanı seçilmezse, ikinci turda tavrımız ne olacağını merak ediyorlar. Aynı zamanda Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanıyım dolayısıyla partimizin de gelecek vizyonu olarak nasıl bir Türkiye hedeflediğini 2015 seçimlerine ve sonrasına dair, beklentilerin neler olduğunu anlamaya çalışıyorlar” diye cevap verdi.

Bölgedeki gelişmelerin de konuşulduğunu söyleyen Demirtaş, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin de Avrupa Birliği tarafından takip edildiği ve bu konuların da görüşmede tartışıldığını ifade etti.

“3 ADAYIN BİR ARAYA GELMESİNDE BEN BÜYÜK FAYDA GÖRÜYORUM”

Basın mensupları tarafından Cumhurbaşkanı adayının bir araya gelmesinin gerekip gerekmediğinin sorulması üzerine ise Demirtaş şunları söyledi: “3 adayın bir araya gelmesinde ben büyük fayda görüyorum. Çünkü halkın başkanını seçiyoruz, halk seçeceği kendi başkanını daha iyi tanıma hakkına sahiptir. Tüm detaylarıyla daha iyi tanıma hakkına sahiptir. Bu da ancak adayların aynı anda karşılaştırabileceği, soruların objektif olarak sorulabileceği bir ortamda mümkün olabilir. Seçime bu kadar kısa bir süre kalmışken halen halk adayların bazılarını iyi tanımıyorsa, bazı konularda şüpheleri varsa bunları gidermek lazım. Ben her türlü soruyu canlı yayında açıklamaya hazır olduğumu belirttim. Yani siyasi düşüncelerimi, gelecek vizyonumuzda nasıl bir Türkiye hayali kurduğumuza dair her şeyi rahatlıkla ifade edebilirim. Kişisel hayatımıza, servetimize, geçmişimize, geleceğimize dair her şeyi tartışmaya açığız. Çünkü halkın başkanı olmak istiyoruz. Herkesin başkanı olmak istiyoruz. Bu iddiayla yola çıktık gizleyecek saklayacak her hangi bir şeyi olan ancak halkın huzuruna çıkmaktan korkar. Seçime 10 günlük kısa bir süre kaldı halen bu çağrımı burada sürdürdüğümü belirtmek istiyorum”

Üç aday yerine, 2 adayın karşılıklı bir televizyon programına çıkmasının uygun olup olmayacağının sorulması üzerine Selahattin Demirtaş, bunun 3 adayında bir arada olması halinde bunun anlamlı olacağını ifade etti. Türkiye’de adayların bir arada programları çıkmasının gerekliliğine vurgu yapan Selahattin Demirtaş, “Türkiye’de bu kültürün gelişmesi lazım. Sayın Erdoğan ve Sayın İhsanoğlu bizim düşmanımız değil biz de onların düşmanı değiliz. Bir siyasi rekabet içerisindeyiz. Ortada haksızlıklar var, anti demokratik bütün bunlar elbette eleştirdiğimiz hususlar ama biz 10 Ağustos’ta savaş meydanına çıkmayacağız. Dolaysıyla insani ilişkilerin bile göz ardı edildiği, siyasi ilişkilerin sıfırlandığı bir ortamda, bir arada yaşama kültürü inancı, demokratik siyaset yapma bilinci gelişmez. Ve Erdoğan buna katkı sunmuyor. Bunun gelişmesine katkı sunmuyor. Bu tavrıyla kamplaşmayı, kutuplaşmayı derinleştiriyor. O nedenle 3 adayın bir arada olup, bütün soruları olgunlukla cevaplayabilmesi lazım ki; halk bundan sonra bütün seçimlerde adaylardan bunu istesin bunu beklesin” dedi. Habip ATAM – İSTANBUL / DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.