Demre kumsalında 5 yıldızlı barikat!

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan ve kentin son kumul alanlarından biri olan Sülüklü sahili, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel bir şirkete tahsis edildi. Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan 5 yıldızlı otel, bu turizm sezonunda hizmete açıldı. Ancak yıllardır sıcak yaz aylarında Sülüklü kumsalından denize girerek serinleyen Demreliler, artık kumsala giremiyor. Çünkü otel işletmesi kumsalın büyük bölümünü işgal etmiş durumda. Sülüklü ve Taşdibi arasındaki geçişi sağlayan yol da araç trafiğine kapatılmış. 5 yıldızlı otelin ilçe için bir kurtuluş olacağını düşünen Demreli’ler sessizliğini koruyor ancak duruma tepki gösterenler de her geçen gün artıyor.

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Sülüklü ve Taşdibi kumsalları, kentin betondan korunabilen son kumul alanları arasında anılıyordu. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı bu alanı 2004 yılı sonunda Turizm Gelişim Bölgesi ilan ederek yatırıma açtı. Bu kapsamda yapılması planlanan otellerden ilkinin inşaatına geçtiğimiz yıl başlandı. Yaz sezonu başında ‘Andriake Beachclub’ adıyla hizmete açılan otelin inşası için alanın rüzgâr erozyonundan korunması amacıyla 1950’li yıllarda devlet eliyle dikilen çok sayıda fıstık çamı ve akasya ağacı yok edildi.

SÜLÜKLÜ KUMSALI BİR ZAMANLAR HALKINDI, ŞİMDİ OTELİN OLDU

Tarımla geçinen Demre halkının büyük çoğunluğu ilçelerine yapılacak 5 yıldızlı otelin işsizliğe çare olacağını, turizmi de canlandıracağını düşünüyordu. Ancak otelin hizmete girmesiyle birlikte Demrelilerin pek çoğu şoke oldu. Çünkü yıllardır sıcak yaz günlerinde özgürce serinleyebildikleri, geceyi geçirdikleri Sülüklü kumsalı otel işletmesi tarafından halka kapatıldı. İddialara göre otelin güvenlik görevlileri yurttaşların sahili kullanmasına izin vermediği için Sülüklü’nün batısındaki alan kullanılabiliyor.

‘SAHİLİN HALKA KAPATILMASI ANAYASAL BİR SUÇ’

Demre’de yaşayan Emekli yurttaşlardan Süleyman Turan, Sülüklü kumsalının halka kapatılmasına tepki gösterenlerden biri. Sülüklü sahili ile Taşdibi arasındaki yolun otel işletmesi tarafından kapatılarak geçişin engellendiğini ve kumsalın bir kısmının bariyerlerle kapatıldığını dile getiren Turan, bunun anayasal bir suç olduğunu öne sürdü.
Demre’de yaşayan bir doğa dostu olduğunu ifade eden Turan, “Demre’ye ve halkına karşı işlenen bu anayasal ve insanlık suçuna dur demek için tüm doğaseverleri, insanım diyen herkesi yürek yüreğe saf tutmaya çağırıyorum” dedi.

KÜÇÜK İŞLETMELER KAPANDI, 6 YENİ OTEL YOLDA

Taşdibi mevkiinde yeni bir otelin daha temellerinin atıldığını dile getiren Turan, sahil boyunca yer alan küçük işletmelerin kapanmak üzere olduğuna dikkat çekerek, “bir süre önce inşasına başlanan yat limanı ile bölgedeki kumlar pazarlanıyor. Sahilden alınan kumlar başka bir ülkeye gönderilmek üzere iki ayrı yerde depolandı” iddiasında bulunan Turan, şunları söyledi: “Halkın bir bölümü otellerde çalışacağız düşüncesiyle mutlu görünüyor. Bu 6 yeni otelin daha yapılacağı söyleniyor. Küçük işletmelerin kapanacak olması, sahilin katledilmesi, halkın bir daha denize ulaşamayacak olması kimsenin umurunda bile değil.”

‘BURADA YAŞAYANLAR NELERİ YİTİRDİĞİNİ ANLAMIŞ DEĞİLLER’

Sülüklü’nün geçmişini bilen bir başka Demreli ise sahildeki asfalt yolun otel tarafından iş makineleriyle yarılarak kapatıldığını öne sürerek, “Bayramdan sonra burada yeni otellerin yapımına başlanacağı söyleniyor. Demreli’ler otelleri iş kapısı olarak gördü ama ilk başka işe alınan birkaç kişi yapamadığı için işten çıkarıldı ya da kendisi ayrıldı. Şimdi İngilizler ya da dışarıdan gelen başka personel çalışıyor. 5-10 Demreli de vardır çalışan, o kadar. Ayrıca bu bölgeyi temizleyen akıntının önü de liman inşaatıyla kesildi. Geçtiğimiz yıl 10-15 caretta yuvası vardı. Bu yıl hiç görmedik. Sadece bir tane kaplumbağa gördük, o da ölmüştü. Burada yaşayan insanlar neleri yitirdiklerini henüz anlamış değiller ama anlayınca iş işten geçmiş olacak” diye konuştu.

TÜRKİYE KIYILARINI 50 YILDA RANTA KURBAN ETTİ

Kıyılarını ve kumul alanlarını giderek ranta ve betona kurban eden Türkiye’nin kıyı uzunluğu bakımından 8 bin 333 kilometre ile 148 ülke arasında 31. sırada yer aldığını bir kez daha yineleyen Prof. Dr. Turhan Uslu, son 50 yılda 7 bin 487 kilometre kıyının kapılıp paylaşıldığını belirterek, “Böylece rant hırsı gelecek nesillere kıyılarda doğal bir alan bırakmayacaktır” dedi.

‘KUMUL VE ORMANLAR BELEŞ ARAZİ OLARAK GÖRÜLÜYOR’

1957 yılında 4 ayrı kum tepesine sahip olan Demre kumullarında insan kaynaklı tahribattan dolayı bugün hiç kum tepesi bulunmuyor. Gazi Ün. Fen-Ed. Fak. Biyoloji Böl. E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Uslu’nun verdiği bilgilere göre, 100’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Demre kumullarının yüzde 75’i hatalı kullanım sonucu yok edildi. 1992 yılından bu yana alanda hiç yeni kum birikimi olmadığını kaydeden Uslu, “Son yıllarda kıyılarda tesis yapma söz konusu olunca, ya orman arazileri ya da kumullar devletten beleş alınacak araziler olarak görülmüştür. Türkiye, kıyılarında botanik turizmi, doğa turizmi, ekoturizm, flora turizmi, kıyı turizmi için alanlar tesis etmemiş veya ettiklerini de bilimsel olarak yönetemeyerek doğasını koruyamamıştır” görüşünü dile getirdi.

BAKANLIK DEMRE’DE ÜÇ YENİ PARSELİ DAHA TAHSİSE ÇIKARDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Demre Sülüklü ve Taşdibi sahilinde toplam üç ayrı parselin daha otel ve tatil köyü yapımı için tahsis edileceğini duyurdu. “Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik” kapsamında ülke genelindeki kamu taşınmazlarıyla birlikte tahsise çıkarılan Sülüklü kumsalında bulunan mülkiyeti Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olan arazide, turizm amaçlı yatırım yapmak üzere yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilebilecek.

Sülüklü kumsalı bölgenin son bakir alanlarından biriydi

Bir zamanlar halkın kullandığı sülüklü kumsalı bugün otel müşterilerine hizmet veriyor

Demre Sülüklü kumsalı oteller için tahrip edildi

Demre Sülüklü kumsalında otel

Kumul alanda inşa edilen otel için çok sayıda fıstık çamı da yok edildi

Sülüklü kumsalı otel tarafından bariyerle kapatıldı

Bakanlık Sülüklü kumsalında yeni oteller için tahsis yapmaya hazırlanıyor

Demre kumulları son 35 yılda büyük oranda tahrip edildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.