Devrim Arabaları ödül getirdi

Devrim Arabaları ödül getirdi

0
PAYLAŞ

Festivalin ”En İyi Yönetmen Ödülü” festivalin açılışında gösterilen ”Devrim Arabaları” filminin yönetmeni Tolga Örnek’e ve ABD’nin ”En İyi Kısa Film Ödülü” de ABD’de yaşayan genç yönetmen Hakkı Subentekin’e verildi.

Festivalde 3 yıl önce gösterilen ”Gönül Yarası” filmindeki başarılı oyunuyla ve sinemaya katkılarından dolayı ”Sinemada Kadın” ödülünün sahibi de oyuncu Meltem Cumbul oldu. Cumbul’a kendi ödülüyle birlikte festivale katılamayan yönetmen Tolga Örnek’in ödülü de takdim edildi.

ABD’de yaşayan film yapım ve dağıtım firması Cavu Pictures’ın kurucusu olan Işıl Bağdadi de ortağı Michael Sergio ile birlikte ”sinemaya olan olağanüstü katkılarından” dolayı ödüle layık görüldü.

Meltem Cumbul, New York’un Queens semtinde bu yıl 12-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ve bağımsız filmleri destekleyen festivalin ”Frank Sinatra School of The Arts” sanat okulunda yapılan ödül ve kapanış gecesinde ödülünü aldıktan sonra sahnede yaptığı konuşmada, ”Gönül Yarası” filminin festivalde 3 yıl önce gösterildiğini belirterek, filmin yönetmeni Yavuz Turgul’a ve Queens Uluslararası Film Festivaline teşekkür etmek istediğini söyledi. Cumbul kaybettiği annesini anarak ”Bu ödülü anneme ithaf etmek istiyorum, kendisi her zaman aktris olmak istemiş, ama olamamıştı” dedi.

”ABD’nin En İyi Kısa Film” ödülünü ABD’deki göçmen kadınların dramını anlatan ”Alicia” filmiyle alan yönetmen Subentekin de sahnede yaptığı açıklamada, festival komitesine ve kendisini her zaman destekleyen annesine teşekkür ederek, festivale katılmaktan ve ödül almaktan dolayı çok gururlu olduğunu, filminin New York’ta ilk kez festival çerçevesinde gösterildiğini söyledi.

Film yapımcısı ve dağıtımcısı Işıl Bağdadi de ödülünü aldıktan sonra sahneden yaptığı konuşmada, Queens’te büyüyen ve eğitim gören biri olarak Queens Film Festivalinden bu ödülü almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi, festival komitesine ve filmleri izlemeye gelen herkese teşekkür etti. Festivalde Işıl Bağdadi ve Michael Sergio’nun yapımcı ve dağıtım firması olan Cavu Pictures’ın ABD’de dağıtımını yaptığı 4 film gösterildi.

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

Festivalde ”Yaşam Boyu Başarı Ödülü” alan Queens doğumlu Martin Kove da ödül töreninin ardından Meltem Cumbul’la sohbet etti ve kendisini tebrik etti. Kove, gazetecilere yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

”Türkiye’de bugüne dek hiç çalışmadım, ama çalışmayı çok isterim. Daha önce Hindistan’da, Endonezya’da, Filipinler’de ve Portekiz gibi değişik ülkelerde çalıştım. Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu dönemini, tarihin o dönemini seviyorum, dünyanın o bölgesini seviyorum, ama kişisel deneyim olarak bunlarla ilgili çok az şey biliyorum. Türkiye çok uzun zamandır gitmek istediğim bir yer, hele film çekmek için… İstanbul’a gitmek çok güzel olur, böyle bir imkan olursa ben hazırım” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

10 + 17 =