Dikkat otelde fare var!

Haziran başında raflardaki yerini alan ‘Otel Faresi’, 26 yıldır turizm sektöründe çeşitli kademelerde çalışan, bugün ise turizm yazarı kimliğiyle sektörün nabzını tutan Emir Hepoğlu’nun ikinci kitabının adı. Otel Faresi, adından da anlaşılacağı gibi otellerde konaklayanlarla çalışanların başından geçen çarpıcı hikâyeleri ve bunlarla ilgili dedikoduları, bir otel faresinin güzünden anlatıyor. Cam silicisi çalışanla ünlü sosyete terzisinin adının karıştığı garip bir aşk hikâyesinden, tv programlarıyla bilinen sarışın assolistle türkücü sevgilisinin çarpıcı hallerine uzanan 40’tan fazla kısa öyküyü barındıran Otel Faresi kitabı, Emir Hepoğlu’nun mizahi üslubu ve keskin zekâsıyla okurlara eğlenceli bir dünyanın kapılarını aralarken, turizmin görünmeyen yüzünü belki de ilk kez bu kadar çarpıcı biçimde tartışmaya açıyor.

TURİZM BİLGESİ EMİR HEPOĞLU’NDAN ‘OTEL FARESİ’ KİTABI

Türk turizminin gelişimi ve büyümesinin de tarihi olan son 30 yılın turizm tarihinin yakın tanıklarından biri olan turizm yazarı Emir Hepoğlu, sektörün her kademesinde çalışmış genç sayılabilecek bir ‘turizm bilgesi’. Tanık olduğu ya da duyduğu birbirinden ilginç otelcilik anılarını ‘Otel Faresi’ adını verdiği kitapta bir araya getiren Hepoğlu, birbirinden bağımsız ve içeriğinde bolca dedikodu malzemesi bulunan komik, seksi, tuhaf ve olabildiğince keyifli 40’tan fazla öyküyle lüks otellerin bilinmeyen dünyasının kapılarını aralıyor.

DENEYİMLERİNİ SEKTÖR ÇALIŞANLARIYLA PAYLAŞIYOR

Turizm sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Hepoğlu, çeyrek asrı aşan turizm sektörü deneyimlerini üniversitelerde verdiği seminerlerin yanı sıra otel ve tatil köylerindeki isteklendirme atölyeleriyle çalışanlarla paylaşıyor. Emir Hepoğlu’nun isteklendirme atölyeleri, krizden ve iş stresinden bunalan sektör çalışanlarına adeta ilaç gibi geliyor.

OTEL FARESİNE YAKALANAN ÜNLÜLER ‘+18’ ÖYKÜLERE KONU OLDU

A7 Kitap tarafından, ‘Bir Otel Faresinin Anıları-Enteresan ve Sıradışı Otel Hikâyeleri’ alt başlığıyla ve ‘+18’ etiketiyle okuyucuyla buluşan ‘Otel Faresi’ kitabının tanıtımı öncesinde sorularımızı yanıtlayan Hepoğlu, 26 yıldır bir parçası olduğu turizm camiasına hem içeriden hem de dışarıdan bakarak kaleme aldığı kitapta; sanatçılar, siyasetçiler, cemiyet insanları ve iş adamlarının otelleri farklı durumlar için kullanma şekillerinin yanı sıra bolca sektör eleştirisi yer aldığını belirterek sektörü mizahi bir dille anlatmaya çalıştığını söyledi.

‘HİKÂYELERDEKİ KAHRAMANLARI HAYALİNİZDE CANLANDIRABİLİRSİNİZ’

Kitapta, ‘Otel Faresi’ denilen canlının tanımı, yaşam alanları ve beslendiği bölgelerin de yer aldığını belirten Hepoğlu, otel odalarında dört duvar arasında yaşananların tüm açıklığı ile gözler önüne serildiği kitabın okuyucuya bilinmeyen bir dünyanın kapılarını araladığına dikkat çekerek, “Zaman, mekân ve tarih verilmeyen hikâyelerdeki her bir kahramanı ise hayalinizde canlandırarak günümüzde yaşayan ünlü isimlerle eşleştirmek gayet mümkün” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN OTELLERİ VE OTEL FARELERİ

Otel Faresi kitabından anlatılanların, Türkiye’nin değişik kentlerinde değişik zamanlarda yaşanan olaylardan derlendiğini dile getiren Hepoğlu, “Kitapta anlatılan kişilerin ve kurumların tamamen hayal ürünü olma ihtimali olduğu gibi, bir kısmı hayatta ya da vefat etmiş otel fareleri tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmış yaşanmışlıkların geniş bir özeti de sunuluyor” dedi.

KİTAPTA NELER VAR

‘Ağzına Tabanca Sokulan Assolist, Çinli Senato Başkanı, Bond Çanta ile Gelen Para ve Tehlikeli Teklif, Cam Silen Adam, Çok Şarap, Sosyetik Terzi ve Enteresan Bir Aşk Hikâyesi, Genç Pool Boy, Ütücü Tarafından Marizlenen Ünlü Spiker, Üç Arap Bol Prezervatif, Ünlü Fotoğrafçı Beyefendi, Sarışın Assolist, Bir Valiz Bebe Yağı ve Bahtsız İtalyan’ gibi birbirinden ilginç öykülerin yer aldığı Otel Faresi kitabı, Türk turizminin yazılmamış sosyal tarihine de ışık tutan ayrıntıları da içeriyor.

KİTAPTAN: RAY CHARLES’A ‘IŞIKLARI AÇAYIM MI?’ DİYE SORAN BELLBOY

Hepsi bu kısa öyküdeki kadar ‘masum’ içerikli olmasa da Otel Faresi kitabında yer alan öyküler yaşamın otel odalarına yansıyan bir izdüşümü: “Ray Charles Türkiye’ye konsere geliyor. Ankara’da kalacağı otele gidiyor ve BellBoy eşliğinde valizleri ile birlikte odasına çıkıyor. Ray Charles’ın ünlü bir Amerikalı konuk olduğundan fazlasını bilmeyen saf ve masum BellBoy soruyor: “Işıkları açmamı ister misiniz efendim.” Ray Charles: “Benim için fark etmez, keyfine bak.”

‘OTELDE DEDİKODU KAPIDA BAŞLAR’

“Otelde dedikodu kapıda başlar, katta geliştirilir, yemekhanede, personel servisinde ve sigara içme alanında pişirilir ve servis edilir. Otel olarak adlandırılan ve 24 saat boyunca kesintisiz hizmet üreten o dev organizmanın içinde yaşananları aktarmanın en hızlı, en güvenli ve en keyifli yoludur dedikodu. Ve sanıldığının aksine iyi hikâyeler de sadece BellBoy’larda değildir. BellBoy taifesi çoğunlukla kattan yani odalardan ve orada çalışan erkek-kadın Hausekeeping ahalisinden beslenir, bunun için kimi zaman bütçe ayırdığı bile olur.”

Kitap kapağı

Otel Faresi’nin yazarı Emir Hepoğlu ile kitabını konuştuk

Emir Hepoğlu kitabıyla ilgili sorularımızı yanıtladı

Turizm Yazarı Emir Hepoğlu, Emir Hepoğlu kitabının tanıtım toplantısının ardından okurları için imzaladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.