Dinleyen casus bulundu

İnternethaber – Başbakan Tayyip Erdoğan’ın evinin altındaki çalışma ofisinde bulunan dinleme aleti ‘böcek’le ilgili sürpriz detaylar ortaya çıktı. Başbakanlık ve MİT bünyesinde yürütülen soruşturmada, dinleme aleti olan ‘böceği’ Erdoğan’ın Subayevleri’ndeki çalışma ofisine koyan şahsın tespit edildiği öğrenildi.

MİT TEKNİK TAKİP SIRASINDA ÖĞRENDİ

Şahsın bağlantılarının detaylı bir şekilde incelendiği öğrenilirken, dinlemenin yurtdışı istihbarat örgütlerince değil, ‘içeriden’ yapıldığı izlenimi doğduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili soruşturma derinleştirilirken, yapılan detaylı incelemenin kağıda döküleceği ve soruşturma başlatan savcılıkla tüm detayların paylaşılacağı ifade edildi. Bu arada kaynaklar Erdoğan’ın ‘böcek’ açıklamasının ardından yanlış bilgilerin yayıldığı görüşünde. Erdoğan’ın dinlendiği MİT tarafından teknik takip sırasında elde edilen bazı bulgular nedeniyle anlaşıldı.

GÜNEYSU’DAKİ BABA EVİ DE ARANDI

Sadece Erdoğan’ın bilebileceği bazı konular, farklı yerlerde dillendirildi. Bunun üzerine Erdoğan, dinlendiği şüphesi konusunda bilgilendirildi. Başbakan Erdoğan’dan, dinlemenin gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda inceleme yapmak için izin istendi. Erdoğan’ın onay vermesi üzerine Başbakanlık ofisi, Başbakanlık resmi Konutu, Subayevleri’ndeki konutunun altında bulunan ofisi, TBMM Makam odası ve Rize’deki baba evinde arama ve incelemelerde bulunuldu. Arama ve incelemeleri MİT uzmanları gerçekleştirdi.

ŞUBAT DEĞİL ARALIK

Aramaların Şubat ayında başladığı iddia edilmişti. Ancak böcek arama çalışması Aralık 2011 tarihinde başladı ve ‘böcek’ 22 Aralık 2011’de Subayevleri’ndeki konut ofisinde bulundu. Başbakanlık Merkez Bina’daki ofisi ile diğer noktalar ise temiz çıktı. Başbakan Erdoğan’a dinleme dönemleri ve kimin yapabileceğine ilişkin kapsamlı bir dosya sunuldu.

BÖCEKLER NASIL BULUNDU?

Böcekler, Erdoğan’ın Başbakanlık’taki makam odası ve Subayevleri’ndeki konutunun alt katındaki çalışma ofisinde üçlü prizin içinde bulundu. Ortaya çıkarılan iki dinleme cihazıyla ilgili operasyonun MİT Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanı Basri Aktepe tarafından yönetildiği belirtiliyor. ‘MOBESE kameralarının mimarı’ olarak da bilinen Aktepe, Hakan Fidan’ın Müsteşar olmasından sonra MİT’e geçmişti. Aktepe, daha önce TİB Teknik Daire Başkanı’ydı.

BAYKAL’IN BÖCEĞİNE BENZİYOR

Başbakan’ı dinlemek için yerleştirildiği söylenen ‘böcek’lerle ilgili çarpıcı bir iddia daha dile getiriliyor. Bu dinleme aygıtının ‘kayıt’ yapmadığı ‘yansıtıcı’ özelliği olduğu söylenmişti. ‘Böcek’ olarak adlandırılan bu aygıtın Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan gidişine sebep olan olayda kullanılan cihazla benzeştiği söyleniyor. Başbakan’ın ofis ve makamında çıkan ‘böcek’ sadece ses kaydı, Baykal’ın görüntülendiği odaya yerleştirilen ise ses ve görüntü kaydı özelliği taşıyor. Bu durum Başbakan ile Baykal’ı ‘aynı merkez’ lerin izlemeye aldığı kuşkusunu doğuruyor.

KÖŞK’TEN BÖCEK ÇIKMADI

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın ofisinde dinleme aygıtı çıkınca Cumhurbaşkanlığı’nda da köşe bucak ‘böcek’ arandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi işlerini yürüttüğü ‘Çankaya Köşkü’ ile ikamet ettiği Dışişleri Bakanlığı Konutu da kapsamlı ‘böcek araması’ndan geçirildi.

MİT ve emniyet tarafından ortaklaşa yürütülen aramaların sonucunda Cumhurbaşkanı’nın kullandığı mekânların ‘temiz’ çıktığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 9 =