Direnişçilerden öğretmenlere destek

Rio’nun merkezinde yaklaşık 10 bin gösterici, gün boyu barışçıl gösteriler yapmışlardı.

Ancak havanın kararmasının ardından bazı göstericilerin kamu binalarına molotov kokteyli attıkları, polisin gözyaşartıcı gazla göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Sao Paulo’da da barışçıl bir protesto gösterisi kontrolden çıktı.

20 kadar eylemcinin bankaları ve ATM’leri hedef almalarının ardından polis ile göstericiler arasında sert çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Göstericiler, Rio’daki işlek Branco Bulvarı’nda bir otobüsü de ateşe verdi, ayrıca bankalardaki mobilyaları sökerek barikatlara taşıdı.

Göstericilere sık sık gözyaşartıcı gazla müdahale edildi.

23 yaşındaki protestocu Hugo Cryois, şiddet olaylarından polisi sorumlu tuttu. Boynunda gaz maskesi asılı olan Cryois, “Polis olmadığı zaman şiddet de olmuyor. Polisin olduğu her yerde ise şiddet var.” diye konuştu. Cryois, “Ben hazırlıklı geldim. Polise güven olmaz.” dedi.

Brezilyalı öğretmenler, iki aydır maaşlarında artış talep ediyorlar.

Şiddet olaylarının patlak vermesi öncesinde, öğretmenlere destek vermek için yapılan yürüyüşe yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Polis kaynakları ise bu rakamın 10 bin civarında olduğunu söylüyorlar.

Brezilya, önümüzdeki yıl Dünya Kupası’na, 2016’da da Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak.

Bu nedenle, özellikle müsabakalara ev sahipliği yapacak olan kentlerde güvenliğin nasıl sağlandığı çok hassas bir konu olarak nitelendiriliyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.