Dizi film gibi emlak dolandırıcılığı

YUSUF YAVUZ . AÇIK GAZETE – Antalya’yı karıştıran emlak dolandırıcısının, eski patronunu da dolandırmaya kalktığı iddia edildi…

Türkiye’nin en çok konut üretilen kentlerinin başında gelen Antalya Konyaaltı’nda yaşanan akıl almaz emlak dolandırıcılığı iddiasına sektör temsilcilerinden de tepki geldi. Sarısu Mahallesi’ndeki 3+1 lüks daireyi gösterip, tapu müdürlüğünde 1+1 dairenin tapusu üzerinden işlem yaptırarak müşterisini dolandırdığı öne sürülen emlakçı Sinan Arıcı’nın eski işvereni olan ÖSSE Emlak’ın sahibi Önder Baş, ‘Sinan Arıcı’nın benim kontrolümde çalıştığı süre içerisinde işle ilgili ispatladığım bir kaç hatasından dolayı işine son vererek yolları ayırdım. Bu olanlardan dolayı kendisini kınıyorum. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı. İçimizdeki çürük elmaları temizlemeliyiz, bu olaylardan en çok bizler zarar görüyoruz” diye konuştu.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde yaşanan emlak dolandırıcılığına sektör temsilcilerinden de sert tepki geldi. İddialara göre Sarısu Mahallesi’ndeki lüks sitede bulunan 3+1 daireyi gösterdiği müşterisine, sahte sözleşme düzenleyerek iskânı bulunmayan bir başka sitede 1+1 dairenin tapusu üzerinden işlem yaptıran emlakçı Sinan Arıcı, hakkındaki suçlamalarla ilgili, “Bu daireyle ilgili bir yanlışlık oldu. Orada bizi şey yapmışlar. Hatam neyse düzeltmeye hazırım” ifadelerini kullanmıştı.  

RUSLARIN YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ BÖLGEDE DOLANDIRICILIK ŞOKU

Ancak Antalya’daki emlak piyasasını karıştıran dolandırıcılık zanlısının sahte imza ile senet ve sözleşme düzenleyerek müşterisine ait daireyi kiraya verdiği ortaya çıktı. Dizi film gibi birbiri ardına ortaya atılan iddialarla gündeme emlak dolandırıcısının bununla da yetinmeyip başkasına ait daireyi bir taşeron firmanın sahibine satmaya kalktığı da öne sürüldü. Uçak krizinden önce Rusların yoğun ilgi gösterdiği Konyaaltı Hurma ve Sarısu mahallelerinde emlak danışmanlığı yaptığı öğrenilen Arıcı hakkında, dolandırıcılık ve resmi senette sahtecilik suçlamalarıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

‘BİR KAÇ HATASINI İSPATLAYINCA YOLLARI AYIRDIM’

Yargıya taşınan emlak dolandırıcılığı skandalıyla ilgili haberimizin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Antalya’nın tanınmış emlakçılarından ve Arıcı’nın eski işvereni olan ÖSSE Emlak’ın sahibi Önder Baş, “Sinan Arıcı, askerliği öncesinden bu yana benim yanımda ve kontrolümde çalışan biriydi. Biz kişilerle çalışırken şirket olarak bizim kurallarımıza ve prensiplerimize uyulmasını isteriz. Her şeyden önce paradan ziyade insanların çıkarlarını ön planda tutmalarını isteriz. Alıcıların ve satıcıların menfaatlerinin nasıl korunması gerektiğini birlikte çalıştığımız arkadaşlara sürekli olarak anlatırız. Sinan Arıcı’nın benim kontrolümde çalıştığı süre içerisinde işle ilgili ispatladığım bir kaç hatasından dolayı işine son vererek yolları ayırdım. Para kazanamadığı zamanlarda, paranın gücüne kapılıp yanlış işler yaparak insanları mağdur etmemesi için kendisine maddi manevi destekler verdim. Ancak bu olanlardan dolayı kendisini kınıyorum. Bu konuda ne gerekiyorsa yapılmalı. İçimizdeki çürük elmaları temizlemeliyiz, bu olaylardan en çok bizler zarar görüyoruz” diye konuştu.

ESKİ PATRONUNU DA DOLANDIRMAYA KALKMIŞ

Arıcı’yı kardeşinin aracılığı ile tanıdığını anlatan eski işvereni Önder Baş, “Bu işe Yalova’da başlamış. Depremin ardından ailesiyle birlikte Antalya’ya taşınmış. Benim de elemana ihtiyacım vardı, işe aldım. Benim kontrolümde çalıştığı süre içerisinde de küçük sorunlar oldu ama fazla yapamadı. Ancak daha sonra beni de dolandırmaya kalkınca bunu hissettim ve iş akdini feshettim. Aldığım haberlere göre de birçok insana benzer yönde zararlar verdiğini öğrendim. Çevremden olumsuz haberler gelince kendisini arayarak bir büyüğü olarak konuşmak istedim. Ama gelmedi. Yüzleşemedi. Daha sonra da yaptıklarıyla ilgili pişmanlık ifadelerini dile getirdi. Benim de kendisinden alacağım var. Bunun ödemesi konusunda yaptığım uyarılara rağmen gelip ödeyeceğini söyledi ama hep geçiştirdi” iddialarını dile getirdi.

‘MARKETÇİSİNDEN KAPICISINA HERKES BU İŞİN İÇİNDE’

Emlakçılık, herkesin yapabileceği bir sektör haline geldi” diyen Baş, emlakçılığın yatırım maliyeti çok az, ancak kazancı yüksek olan bir iş olduğuna dikkat çekerek, “Marketçisinden kapıcısına herkes bu işin içinde. Emekli olanlar gelip bu sektörün içine giriyor. Ancak bu işte kurumsallık çok önemli. Emlak ofisleriyle çalışan herkese söylüyorum; bu işte kendisini kanıtlamış firmalarla çalışın. Bir binanın giriş katına iki tane sandalye bir tane masa koymuş, bir de tabela asmış, gidip ilgili odaya da kaydolmuş; bu tür insanlar her zaman karşısındaki insanı dolandırmaya müsait kişilerdir. Orada bugün vardır yarın yoktur” görüşünü dile getirdi.

‘PARA İNSANLARI YOLDAN ÇIKARABİLECEK BİR ARAÇ’

Paranın insanları yoldan çıkarabilecek bir araç olduğunu vurgulayan Baş, çevresinde de emlak dolandırıcılığına maruz kalanlara rastladığını belirterek, “Örneğin bir daire satılıyor, emlakçının görevi o dairenin Ekspertizliğini yapmaktır. Yani hem satıcıya hem de alıcıya bunu kabullendirmektir. Emlakçının görevi, daire sahibinin söylediği fiyatın üzerinde 40-50 bin lira rakam koyup, mal sahibi ile ayrı alıcıyla ayrı anlaşıp dolandırmak değildir. Ama bunu yapan çok. Bizim en yakınımızda bile bu tür olaylar yaşandı. Birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızı bile bu şekilde dolandırmışlar. Kısacası bu konuda bilinçli olmak lazım. Her şeyden önce araştırmak lazım” uyarısında bulundu.

FOTOĞRAF: ÖSSE Emlak’ın sahibi Önder Baş

 

Önceki haberYalan
Sonraki haberEskioğlu’nun acı günü
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here