Dünya Bankası, Aral Gölü için kredi

Kredi, bir zamanlar dünyanın dördüncü büyük iç denizi olan Aral Gölünün kuzey kısmının kurtarılması için yürütülen projenin ikinci aşamasında kullanılacak.

Birleşmiş Milletlerin insanın neden olduğu en kötü çevre felaketi olarak nitelediği Aral Gölünün yok olmasına karşı mücadele için Kazak hükümeti tarafından yürütülen bu büyük projenin ikinci aşamasında, inşa edilecek ikinci bir baraj sayesinde, çölleşen Heralsk limanına suyun geri getirilmesi planlanıyor.

Kazak yetkilileri, Aral Gölünün Özbekistan tarafının hala kurak olmasına karşın Kazak tarafının yüzde 40 oranında suya kavuştuğunu belirtiyor.

1970’lerde Sovyet hükümetinin Özbekistan ve Kazakistan’daki pamuk tarlalarını sulamak amacıyla Aral’ı besleyen iki büyük nehrin yatağını değiştirmesiyle başlayan çevre felaketinin ardından, 1990’lardan itibaren yürütülen çalışmalar sayesinde sağlanan değişimi, bölge halkı da şimdiden hissetmeye başladı.

Çölleşen iç denizin kısmen yeniden suya kavuşmasının ardından, balıkçılar yeniden teknelerine döndü ve bölgede yeniden yağmur yağmaya başladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here