Dünya kaçırılan kızların peşinde

Vali Kashim Shettima, kızların görüldüğü tahmin edilen yerlere dair bilgileri, doğrulatmak için orduya iletti.

Vali öğrencilerin Nijerya’dan Çad ya da Kamerun’a geçirildiğini düşünmediğini de ekledi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İslamcı Boko Haram örgütüyle ilgili bir güvenlik zirvesi yapılması çağrısında bulundu.

Hollande “Haftaya cumartesi, Nijerya’nın Nijer, Çad ve Kamerun gibi komşularının katılacağı bir zirve yapılabilir” dedi.

Arama çalışmalarına destek veren Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği de olası bir zirveye katılabileceklerini açıkladı.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, İsrail’den bir terörle mücadele ekibinin de arama çalışmalarına katılmak üzere ülkeye gideceğini söyledi.

Boko Haram örgütü

Kız öğrenciler, 14 Nisan’da ülkenin kuzeyindeki Chibok kentinde kaldıkları yatılı okulu basan yaklaşık 200 Boko Haram militanınca kaçırılmıştı.

Örgütün lideri Ebubekir Şekau hafta başında yayımladığı video mesajında kız öğrencileri “köle olarak satma” tehdidinde bulunmuştu.

2002’de kurulan Boko Haram örgütü başlangıçta sadece Batı tarzı eğitim biçimine karşı çıkıyordu.

Adı yerel dilde “Batı eğitimi günahtır” anlamına gelen Boko Haram, 2009’da önemli bir strateji değişikliğiyle Nijerya’nın kuzeyinde İslam devleti kurmayı amaçladığını duyurdu.

Özellikle Nijerya’nın kuzeydoğusunda aktif olan örgüt, 2009’dan bu yana düzenlediği saldırılarla binlerce insanın ölümüne neden oldu. ABD 2013 yılında Boko Haramı “terör örgütü” olarak ilan etti.

“İngiliz Ordusu Nijerya’ya yardım edebilir”

Öte yandan Independent gazetesi, Nijerya’da geçen ay İslamcı örgüt Boko Haram tarafından kaçırılan 200’den fazla kız öğrencinin bulunması için İngiliz ordusunun da devreye girebileceğini yazıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın BBC’de katıldığı bir programda “İngiliz ordusu da yardım için Nijerya’ya gönderilebilir mi?” sorusuna verdiği cevapta bu seçeneği net olarak reddetmediğine dikkat çekiliyor.

Haberde Cameron’ın “Öğrencilerin bulunabilmesi için Nijerya’nın bizden istediğinin daha da fazlasını yapmaya hazırız. Ancak oraya yığılıp istediğimiz gibi hareket edemeyiz. Durum çok karmaşık. Nijerya’nın bizden asker isteyeceğini sanmıyorum, ancak geçmişte de benzer durumlarda özel kuvvetlerimiz Nijerya’da görevlendirilmişti” sözlerine yer veriliyor.

The Times da kaçırılan kız öğrencilerle ilgili olarak daha önce Nijerya’daki farklı örgütlerle müzakerlerde yer almış olan Canterbury Başpsikoposu’nun yaptığı “görüşme” çağrısına yer veriyor. Haberde Başpsikopos Justin Welby’nin “Boko Haram ile müzakere etmek çok zor ve karmaşık, ama mutlaka denenmesi gerek. Örgütün farklı katmanlarıyla aktif müzakere ve temas içinde olunmalı” dediği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.