Dünya Ukrayna’yı konuşuyor

Beyaz Saray, Rusya’nın, ister açık ister gizli olarak Ukrayna’nın doğusuna girmesi halinde bunun gerginliği çok ciddi biçimde artıracağı uyarısında bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da hafta sonunda meydana gelen gerilimi artırıcı adımlardan endişe duyuyoruz ve bunları Rusya’nın Ukrayna üzerinde artan baskısının bir sonucu olarak görüyoruz.

Rus yanlısı gösterici gruplarının, doğudaki Kharkiv, Donetsk ve Luhansk kentlerinde hükümet binalarını ele geçirdiğini gördük ve bu göstericilerin bazılarının yerel halktan değil, parayla tutulduğuna dair güçlü deliller var” diye konuştu.

“Eğer Rusya, ister açık ister gizli olarak doğu Ukrayna’ya girerse bu gerginliği çok ciddi biçimde artırır” diyen Carney, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümetini, “Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik tüm gayretlere son vermeye” çağırdıklarını belirtti.

Carney, ABD’nin, “durumun kızışması halinde Rus ekonomisinin sektörleri üzerinde ilave yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu” kaydetti. Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin varlığından kaygı duyduklarını ifade eden Carney, Rusya’yı, sınır bölgesinden bu askerleri çekmeye ve doğrudan Ukrayna hükümetiyle müzakerelere başlamaya çağırdı.

LAVROV’UN MAKALESİ

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da, konuyla ilgili, İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde bir makalesi yer aldı.

Lavrov, Ukrayna’daki ‘derin ve her tarafa yayılmış krizin’ Rusya için büyük endişe nedeni olduğunu, sadece 20 yıl önce bağımsız olan ve egemen bir devlet oluşturmak için hala karmaşık durumlarla karşı karşıya olan bir ülkenin pozisyonunu anladıklarını ifade etti.

Rusya’nın bağımsız bir Ukrayna devletini desteklemek için başka bir devletten daha fazlasını yaptığını savunan Lavrov, “Ukrayna’yı Batı ile Doğu arasında zor bir tercih yapmaya mecbur bırakmaktadırlar” değerlendirmesinde bulundu.

“ÇİFTE STANDART”

Ukrayna’ya Batı tarafından verilen desteğin, Ukrayna anayasasın ihlali anlamına geldiğini iddia eden Lavrov, “Kiev, ABD ve AB ülkelerinden bakanlar ve diğer yetkililerin doğrudan katıldığı şiddet içerikli sokak protestolarıyla demokratik olmayan şekilde gasbediliyor” ifadesini kullandı.

Lavrov, Batılı devletleri verdikleri güvencelere karşın NATO’nun askeri altyapısını doğuya doğru genişletmekle eleştirerek şunları kaydetti:

“AB’nin Doğu Ortaklık Programı, odak ülkeleri kendine bağlamak ve Rusya ile işbirliği olasılığını kapatmak için tasarlanmıştır. Kosova’nın Sırbistan’dan ve Mayotte’nin Komor Adaları’ndan ayrılmasını sağlayanların, Kırımlıların özgür iradesini sorgulama çabaları, alenen yapılan çifte standarttan başka bir şey olarak görülemez.

Rusya, Ukrayna’da istikrarın bir an önce sağlanması için elinden geleni yapmaktadır. Bunun, Ukrayna’nın tüm bölgelerinin yasal haklarını sağlayacak ve güneydoğuda Rusçanın devletin ikinci resmi dili olması konusundaki talepleri karşılayacak gerçek bir anayasal reformla Ukrayna’nın tarafsız statüsünü garanti altına alacak bir hukuk sistemiyle ve yasa dışı silahlı oluşumlar ile aşırı milliyetçi grupların aktivitelerini durduracak önlemlerle sağlanacağına inanıyoruz.”

“DÜNYA BİR İLKOKUL DEĞİL”
“Dünya bugün öğretmenlerin canı istedikleri zaman cezalar verdiği bir ilkokul değildir” ifadesini kullanan Lavrov, Brüksel’de 1 Nisan’da yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndaki gibi agresif açıklamaların gerginliği azaltmak talepleriyle uyuşmadığını kaydetti.

Gerginliği azaltmaya söylemle başlanılması gerektiğini ifade eden Lavrov, “Gereksiz yere gerginliği tırmandırmaya son verme ve ciddi ortak çalışmaya geri dönme zamanıdır” görüşünü paylaştı.

ZİRVE YAPILACAK

Öte yandan, Ukrayna’nın doğusundaki gerginliği yatıştırma çabası kapsamında Ukrayna, Rusya, ABD ve AB arasında 10 gün içinde bir görüşme yapılacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki telefon görüşmesinde, 10 gün içinde Ukrayna, Rusya, ABD ve AB arasında doğrudan görüşmelerin yapılması üzerinde konuşulduğunu kaydetti.

Psaki’nin verdiği bilgiye göre, Kerry, görüşmede Lavrov’a, ABD’nin Ukrayna’nın doğusundaki kentlerde yaşanan gelişmeleri ‘büyük endişeyle’ izlediğini ve bunların spontane gelişen olaylar gibi görünmediğini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here