Dünyanın en fakir adamı kim?

İşte, iki soru; zengin, parası, malı mülkü çok olan kişi midir? Ya da, fakir, malı mülkü, parası çok olmayan mıdır?
    
İsterseniz, önce günlük hayatın manzaralarına bakalım.
    
Zengin adam, oğlunun çalışmadan, üretmeden çok fazla para harcamasına, asalak arkadaşlarıyla serseri gibi yaşamasına artık çok içerliyordu. Ya kızı, daha farklı değildi ki? Hanımının kumarına ise para yetiştirmekte zorlanıyordu. Fakat, bütün müdahalelerine rağmen bir şey değişmiyordu. Son yıllarda, kendisinin bir an önce ölmesinin istendiğini hissediyordu sanki. Böylece,  kimse onlara karışamayacaktı. Son aylarda, sağlığı da iyice bozulmuştu ama neye?
    
İşin en acı yanı, derdini anlatacak kimsesi de yoktu. Çünkü, zamanında kazanma hırsı yüzünden bütün akraba, dost ve tanıdıklarını küstürmüştü. Hatta, bir kısmına zarar bile vermişti. Bunu, bugün anlamıştı ama, iş işten geçmişti ve bu saatten sonra ona kimse inanmazdı. Keşke, o zamanlar paylaşmasını bilseydi, insanlara güvenseydi. Şimdi, belki de zengin ve mutlu da olacaktı.
    
Kalabalıkta, yalnızlık çekmenin ne kadar zor olduğunu düşünüyordu. Çünkü, etrafı yağcı ve asalak doluydu.
    
Son günlerde, adamın aklına şu soru takılmıştı; acaba ben gerçekten zengin miyim? Sadece çok parası olmak zenginlik midir?
    
Şimdilik bu zengin adamı burada bırakıp, bir başka sahneye gidelim mi?
    
Adam, pazardan ancak iki kilo elma alabilmişti. Eve doğru hızlı hızlı yürüyordu. Çünkü, torununu özlemişti. Dede diye,  ellerini açıp ona koşması,  dünyanın en büyük mutluluğunu veriyordu. Hanımı, oğlu, gelini ve torunuyla mutlu bir hayatı vardı. Birkaç yıl önce başına gelen bir olaydan dolayı çok sıkıntı çekmiş fakat, dost ve akrabalarını yanında görmüş ve onların desteğiyle durumunu düzeltmişti. Şimdi, kıt kanaat geçiniyordu. Kimseye yük değildi. Bu yaşında, evde ve çevrede değer görmek ona yetiyordu.
    
Hanımı, oğlu, gelini ve torunu ona paylaşamıyordu adeta. Bir ailede, büyük olmanın hazzını yaşıyordu.
    
Şimdi, tekrar sorabiliriz? Dünyanın en fakir insanı kim olabilir?
     “
Yeter” diyemeyen insanın, neyi olursa olsun halen zengin olamadığı söylenir.
    
Buradan hareketle, fakiri de sizler tarif edebilirsiniz.
    
Dünyanın en fakir  adamı……?


izzettinicin@hotmail.com


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here