Dünyanın en güzel kumsalını öldürdüler!

Fethiyeli sivil toplum örgütleri ise uygulamayı protesto ederek kumsalı işgal eden yapının kaldırılmasını isterken, dünyanın en gözde plajlarından biri olarak anılan Ölüdeniz kumsalı, kaçak yapı yüzünden sıralamadan çıkarıldığı belirtildi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Ölüdeniz Belceğiz kumsalında kıyı kanununa aykırı ve kaçak olarak inşa edilerek restoran-kafe hizmeti veren platform, turizmcilerin ve yöre halkının tepkisini çekiyor. Hem Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK), hem de 1. Derece Doğal SİT Alanı olarak iki ayrı koruma şemsiyesi altında olan Ölüdeniz kumsalında ruhsatsız olarak inşa edildiği belirtilen 500 metrekarelik platformun kıyı yasasını da ihlal ettiğini dile getiren esnaflar ve sivil toplum örgütü temsilcileri yapının bir an önce sökülmesini için yetkililere başvurdu.

SÖKÜLMESİ BEKLENEN PLATFORM DENİZE DAHA ÇOK YAKLAŞTIRILDI!

Ancak Fethiye Belediyesi’nin yıkım kararı aldığı kaçak yapı için Muğla Valiliği’nin onayı beklenirken platformun denize doğru 30 metre daha yaklaştırılması görenleri şaşkına çevirdi. Bunun üzerine kumsalda toplanan sivil toplum örgütleri uygulamayı protesto etti.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ AYAĞA KALKTI

Fethiye Sivil Toplum Bileşenleri Likya Koruma Platformu adına basın açıklaması yapan Okyay Tirli, pergole olarak adlandırılan kafe bar işletmesinin acilen kaldırılmasını talep ederek, “Ölüdeniz dünyanın sayılı doğal plajlarından biridir. Ölüdeniz plajı ticari meta olarak görülmemelidir. Dünyanın gözbebeği olan ölüdeniz plajının özel şirketlere verilmesinin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördük. Ölüdeniz’de sürdürebilir turizmi destekleyen katılımcı çevreci yönetim politikaları yerel yönetim, esnaf ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak oluşturulmalıdır” dedi.

ÖLÜDENİZ DÜNYANIN EN GÖZDE PLAJLARII LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Kıyı kanununa göre yasa dışı olan yapının kaldırılması için gereken şikâyetlerin yapıldığına da değinen Tirli, “Fethiye Belediyesi kaçak olduğuna dair tutanaklar tutmuş, yıkım kararı tebliğ edilmiş, yasal mevzuat gereği kaçak yapınızı kaldırın, kaldırmazsanız biz yıkıp, bedelini sizden alırız, süreci başlamıştır. Fethiye Kaymakamlığı’na gereken suç duyuruları yapılmıştır. Dünyanın en gözde plajı olan Ölüdeniz Belcekız plajı bu yapı yüzünden dünya sıralamasından çıkarılmıştır” diye konuştu.

‘BURADA KAMU YARARI YOK, BU İŞLETME AHLAKİ DEĞİL’

Kaçak yapı hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunduklarının altını çizen Tirli, “Ayrıca halkımız ve yabancı misafirlerimiz güneşlenirken, plajın ortasındaki bu kaçak cafe bar restorant da içki içilmesini ve oturulmasını ahlaki bulmuyoruz. T.C Anayasasının 43. maddesi kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kumsallar ve plajların kullanılmasında kamu yararı gözetir, denmektedir. Burada gördüğünüz gibi kamu yararı yoktur. Ölüdeniz sahipsiz değildir. Güneşlik adı altında yapılan yapının kaldırılarak, toplumun menfaati doğrultusunda halkın kullanımına açılmasını, toplumsal barışı koruyarak gereken yasal işlemlerin yapılarak kaçak yapının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

KALDIRILMASI BEKLENEN KAÇAK YAPI DENİZE DAHA ÇOK YAKLAŞTIRILDI

FETHİYELİ STK’LAR PLAJDA EYLEM YAPTI

KUMSALDA EYLEM YAPAN HALK UYGULAMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

YÖRE HALKI ÖLÜDENİZ’DE KAÇAK İNŞA EDİLEN YAPININ SÖKÜLMESİNİ İSTİYOR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here