Doktor grevi Cameron’u silkeliyor

Doktor grevi Cameron’u silkeliyor

0
PAYLAŞ

Yarın da sürmesi planlanan grev, acil servislerdeki hizmetleri de kapsıyor.

‘Grev, 1980’lerdeki Thatcher ile madencilerin mücadelesini hatırlatıyor’

Daily Telegraph’ın manşetinde İngiltere Tabipler Birliği’nin (BMA) asistan doktorlara gönderdiği mektup var.

Mektupta grev nedeniyle insanların ölmesi durumunda bunun doktorların suçu olmayacağı, doktorların greve katılmaktan vazgeçmemeleri gerektiği yazıyor.
Times grev nedeniyle bu hafta 112 bin hastanın randevusunun iptal edildiğini bildiriyor.

Gazetenin editoryal görüşlerinin aktarıldığı sayfada yer alan yazıda ise hükümete geri adım atmama çağrısı yapılıyor.

Asistan doktorların iyi bir gelire sahip olduklarını belirten Times’a göre BMA ideolojik hedeflerle yönlendirilen, radikalleşmiş bir kurum.

Guardian gazetesi ise Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’ın grevi eleştiren sözlerini öne çıkarmış: ‘Doktorların grevi yenilmelidir’.

Hunt, hükümet ve sağlıkçılar arasındaki müzakerelerin sonlanmasından bu yana geri adım atmayacağını ve taviz vermeyeceğini belirtiyor.

Guardian’a konuşan hükümet kaynakları, hükümetin bu meseleyi asla kaybedilmeyecek bir mücadele olarak gördüğünü, Başbakan David Cameron’ın da Hunt’ın arkasında olduğunu söylemiş.

Gazete, bazı bakanların meseleyi, eski başbakanlardan Margaret Thatcher’ın 1983-1984’te Ulusal Madenciler Sendikası’yla mücadelesine benzettiğini, bunun yenilgi yaşanmaması gereken bir mücadele olarak algılandığını yazıyor.

Guardian yazarı Polly Toynbee de bugün grevi ele almış. Toynbee, sadece sağlık değil bütün bir kamu sektörünün hükümetin hedefi olduğunu yazıyor.
Yazar, Hunt’ın bu grevi durdurmadığını, çünkü gerçekleşmesini istediğini, zira hükümetin tıpkı 1980’lerde maden işçileriyle girişilen bir mücadelenin peşinde olduğunu yazıyor.

BİR CEVAP BIRAK

eighteen − 11 =