Donald Trump Erdoğan’ı tebrik etti

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Pazar günü düzenlenen ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin oylandığı anayasa değişikliği ‘referandumunda elde ettiği zaferden dolayı’ tebrik etti.

Referandumun ardından ABD’den gelen ilk açıklamalarda Washington’un bir değerlendirmede bulunmadan önce Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin değerlendirmesinin bekleneceği belirtilmişti.

Pazartesi günü Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyen AGİT gözlemcileri, referandum kampanyasının eşitsiz koşullarda gerçekleştiğini söylemiş ve Yüksek Seçim Kurulu’nun son dakikada mühürsüz oy pusulalarını da geçerli saymasının yasalarla çeliştiğini ifade etmişti.

Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünü vekaleten yürüten Mark Toner, Washington’ın sonuçlara itirazı olmadığını söyleyerek şunları söyledi:

“Demokrasiler, özellikle tartışmalı konularda, karşıt görüşlere saygı göstererek güç kazanır. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye demokrasisine destek vermeye devam edecektir ki bu hususta hukukun üstünlüğü ve özgür basın kavramlarına bağlılık esastır”

Toner’ın açıklamasında, seçim gününe ilişkin gözlemci raporunda yer alan “uygunsuzluklar ile eşit şartlarda yarışılmadığına” ilişkin tespitlerin Washington tarafından not edildiği vurgusu da yer aldı.

Mark Toner, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyelerinden oluşan heyetin tam raporunu bekleneceğini de sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here