Düşürülen uçağa İran’dan ilk tepki

İran Dışişleri Bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki ülke arasında yaşanan askeri gerilimden kaygı duyduklarını belirterek tarafları ‘soğukkanlı’ olmaya çağırdı.

Abdullahiyan, “Askeri yaklaşımlar, sorunun çözümü için yardımcı olamayacağı gibi durumu daha da karmaşık hale getirecektir” dedi.

Suriye krizinin siyasi yöntemlerle çözülmesi için Tahran ve Ankara arasındaki diyaloğun ciddiyetle devam ettiğini hatırlatan İran Dışişleri Bakanı yardımcısı Abdullahiyan, İran ve Türkiye’nin terörizmle mücadele konusunda kararlı oldukları belirtti.

‘SEÇİME YÖNELİK HAMLE’
Suriye Dışişleri Bakanlığı da, Türk F-16’larının düşürdüğü uçakla ilgili açıklamasında Türkiye’yi suçladı.

Açıklamada, Suriye’nin egemenlik haklarına eşi benzeri görülmemiş askeri bir düşmanlık gösterildiği ileri sürüldü.

Şam yönetimi, uçağın düşürülmesinin seçime yönelik bir hamle olduğunu da iddia etti.

HELİKOPTER DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
Suriye uçağı, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle F-16’lar tarafından vurularak düşürüldü.

Türkiye Haziran 2012’de Türk jeti düşürüldükten sonra angajman kurallarını değiştirmişti. Suriye’ye ilk karşılık Eylül 2013’te helikopter düşürülerek verilmişti.

UÇAĞIN PİLOTU KONUŞTU

Suriye, Türk jetlerince düşürülen uçakla ilgili “Türk hükümeti saldırganlığa son vermeli” açıklamasını yaptı. Hayatta olduğu öğrenilen pilot ise uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğünü öne sürdü.

TSK’ye ait F-16’ların, Türkiye hava sahasını ihlal ettiği belirtilen Suriye uçağını düşürmesine Esad yönetiminden tepki geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk hükümeti saldırganlığa son vermeli. Ankara, Türk ordusunu maceraya sürüklememeli” denildi.

Bölgede çatışmaların bir süredir devam ettiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Teröristlerin Suriye topraklarına girmesi için Türk topraklarından tank desteği verildi. Türkiye’den yapılan düşmanlık ve terör desteği kesilmeli.”

Öte yandan Suriye devlet televizyonu, düşürülen uçağın paraşütle atlayarak kurtulan pilotunun görüntülerini yayınladı.

Sağlık durumu iyi olduğu belirtilen pilot, yaptığı açıklamada uçağın düşürüldüğü sırada Suriye hava sahasında olduğunu ileri sürdü. Pilot, “Terörist grupları takip etmek için görevdeydim. Görevimi tamamlayıp dönerken, Suriye hava sahasının 7 kilometre yada biraz daha içerisinde Türk uçağından gelen roketle şaşkına döndüm. Roketin uçağıma çarptığını fark edince uçağı terk etmeye karar verdim” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.