DTP konvoyunda kavga

DTP konvoyunda kavga

0
PAYLAŞ

AA’nın haberine göre; Ahmet Türk’ün hava yoluyla İzmir’e gelmesinin ardından, Adnan Menderes Havalimanı’nın yakınındaki araç konvoyu Basmane semtindeki DTP İl Binası’na gitmek üzere yola çıktı. Üçyol mevkisinde konvoyun arka bölümündeki grupla, bazı vatandaşlar arasında meydana gelen sözlü atışma kavgaya dönüştü.

Kavganın meydana geldiği Üçyol Kavşağı’na, çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Ahmet Türk’ü karşılayan konvoyun arka bölümünde bulunan araçlar, kavga çıkması ve polisin yolu kesmesi nedeniyle DTP İl Binasının bulunduğu Basmane semtine geçemedi.

Üçyol Kavşağı’nda toplanan vatandaşlar konvoydakilere tepki göstererek, ”Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” şeklinde slogan attı ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Bu sırada bazı vatandaşların konvoydakilerin üzerine yürümesi üzerine, polis havaya ateş açtı. Konvoydaki araçlarla polis araçlarının bazılarının camlarının atılan taşlarla kırıldığı gözlendi.

PKK SİMGESİ TEPKİ ÇEKTİ

Konvoydaki partililerle, bir grup vatandaş arasındaki kavganın, PKK’yı simgeleyen flamayı açan partililere, vatandaşların tepki göstermesi ve bir aracın, 1 vatandaşa çarpması üzerine başladığı bildirildi.

Bu arada konvoydaki araçlardan biri, 1 vatandaşa çarptı. Yaralanan vatandaş hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, olay sırasında, 4’ü polis, 1’i gazeteci toplam 11 kişinin yaralandığını, çok sayıda aracın camlarının kırıldığını bildirdi.
Vatandaşa çarpan aracın sürücüsünün Basmane Karakolu’na götürülerek gözaltına alındığı kaydedildi.

SAHİLE DOĞRU YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA İZİN VERMEDİ

İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü karşılamak üzere oluşturulan araç konvoyundaki partililerle bir grup vatandaşın kavga ettiği Üçyol Kavşağı’nda toplanan vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

Ercüment Yılmaz, ”Herşey vatan için” diye slogan atan vatandaşlara, ”Lütfen vatan için dağılın” dedi. Çıkan kavgayı görüntülemeye çalışan Yeni Asır Gazetesi Muhabiri Tolga Tekin’in de ayağına isabet eden taşla yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan, polis, Halilrıfatpaşa yolundan sahile doğru yürümek isteyen vatandaşlara izin vermedi.

KARABAĞLAR MHP ÖNÜNDE GRUP TOPLANDI

Diğer yandan, DTP’lilere tepki gösteren bir grup, Karabağlar MHP İlçe binası önünde toplandı. MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, burada gruba hitaben yaptığı konuşmada, ”Provakasyonlara gelmeyin, sizi hiçbir olayın içinde görmek istemiyorum” dedi.

Bu arada, İnönü Caddesi’ndeki vatandaşlar evlerin balkonlarına, pencerelerine ve iş yerlerinin camlarına Türk Bayrağı astı.

VALİ KIRAÇ: 4’Ü POLİS 11 KİŞİ YARALANDI

İzmir Valisi Cahit Kıraç, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü karşılayan konvoyda çıkan kavgada, 4’ü polis olmak üzere toplam 11 kişinin yaralandığını bildirdi.

Vali Kıraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DTP Genel Başkanı Türk’e, hava limanından parti binasına kadar, 2 bin kişilik konvoyun eşlik ettiğini söyledi.

Konvoyun Üçyol’a geldiği sırada bazı olayların yaşandığını belirten Vali Kıraç, ”Türk ve beraberindekiler, sorunsuz şekilde parti merkezine intikal etti. Olaylarda 4’ü polis olmak üzere toplam 11 kişi yaralandı” dedi.

Vali Kıraç, olaylar sırasında konvoydaki aracın bir kişiye çarptığını, bu kazayla ilgili olarak 4 kişinin gözaltında olduğunu bildirdi.

Yaralananlardan 10’unun durumunun ciddi olmadığı, başına taş isabet eden 1 yaralının ise hastanede müşahede altında tutulduğu öğrenildi.

Hatay Semti Üçyol Meydanı’nda toplanarak PKK aleyhine slogan atan grupta bulunanlar, dağıldı.

ÇHD’DEN KINAMA

Çağdaş Hukukçular Derneği ise DTP’ye yönelik şiddeti kınayarak olaylar sırasında polisin pasif tutum takındığını öne sürdü.

ÇHD Genel Sekreteri Av. Hüseyin Aslan ve ÇHD Ankara Şubesi Başkanı Av. Rıza Karaman imzasıyla yayımlanan açıklama şöyle:

“DTP konvoyuna yönelik saldırı sırasında yetkililerin gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı, toplanan kalabalığı dağıtmak ve önlemler almak yerine pasif tutum takındıkları öğrenilmiştir.

Bugün Kürt halkının yasal ve meşru temsilcisi olan DTP’ye yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Saldırılar karşısında Devlet yetkililerinin ivedilikle gerekli ve etkin önlemler alması çağrısında bulunuyoruz.

Yaşanan gelişmeleri kaygıyla ve yakinen takip ettiğimizi ve edeceğimizi bir kez daha söylüyor; gerekli önlemlerin alınmaması halinde doğacak olan her türlü olumsuz durumdan İçişleri Bakanlığının ve Hükümetin sorumlu olacağını hatırlatıyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

17 + seventeen =