DTP’li vekillerin duruşması yarın

”Terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddiasıyla DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde, Mardin Milletvekili Emine Ayna hakkında Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında ise İstanbul ve Diyarbakır ağır ceza mahkemelerinde dava açılmıştı.

Mahkemeler milletvekillerinin ifadelerinin talimatla alınması için Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazmıştı.
DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in de arasında bulunduğu DTP Kadın Meclisi Üyesi 23 kişi ile DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında ”suçu ve suçluyu övdükleri” iddiasıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 ayrı dava daha açılmıştı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, davaların önceki celselerinde, TBMM Başkanlığına yazı yazarak milletvekillerini ifade vermeye çağırmıştı.

TBMM’nin mahkemeye verdiği cevaplarda ise ”milletvekillerinin sekreterlerine yazının ulaştırıldığı, ancak milletvekillerinin çalışmaları dolayısıyla sık sık Ankara dışında bulunduğundan yazının kendilerine ulaştırılamadığı” belirtilmiş, gerekli işlemler tamamlandığında mahkemeye bilgi verileceği kaydedilmişti.

Mahkeme, son celsede TBMM Başkanlığına bir kez daha yazı göndererek, müzekkerelerin akıbetini sormuştu. Mahkeme, yazıya, yeni duruşma günü ve saatini de ekleyerek, duruşmaları ertelemişti.

Edinilen bilgiye göre, TBMM Başkanlığı, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine, Emine Ayna’nın sekreterine çağrı kağıdının tebliğ edildiğini, diğer milletvekillerine ise tebliğ edilemediğini bildirdi.

İFADE VERMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

DTP’den, konuya ilişkin olarak 17 Mayıs 2009’da yapılan yazılı açıklamada, ”milletvekillerinin ifade vermeye gitmeyecekleri” belirtilmişti.

TBMM çatısı altında, adli suçlarından dolayı vekil seçilmeden önce hakkında dava açılan çok sayıda milletvekili bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, ”Adli suçlardan dolayı fezlekesi bulunan vekillere yapılmayan bir uygulamanın, sadece açıklamalarından dolayı yargılanan DTP’lilere karşı hayata geçirilmek istenilmesi düşündürücüdür” görüşüne yer verilmişti.

Açıklamada, ”yasama dokunulmazlığı” başlıklı Anayasa’nın 83. maddesi ile ”temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması” başlıklı 14. maddelerin değiştirilmesi istenmişti.

MAHKEMENİN KARARI NE OLACAK?

Milletvekillerinin duruşmalara katılmamaları halinde nasıl bir yol izleneceğine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi karar verecek.

DTP Genel Başkanı Türk ile milletvekilleri Ayna ve Demirtaş’ın talimatla ifadesinin alınması yönündeki duruşma yarın görülecek.

Tuğluk hakkında, ”suçu ve suçluyu övdüğü” iddiasıyla açılan davanın görülmesine de yarın devam edilecek. Tuğluk hakkında, İstanbul ve Diyarbakır ağır ceza mahkemelerinde açılan davalarla ilgili talimat duruşmaları ise 30 Eylül Çarşamba günü görülecek.

Mahkeme, DTP İstanbul Milletvekili Tuncel’in de arasında bulunduğu DTP Kadın Meclisi Üyesi 23 kişinin yargılandığı davanın görülmesi de aynı gün devam edecek.

FOTOĞRAF: Ahmet Türk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.