Duruşmaya Cem Uzan da katıldı

Duruşmaya Cem Uzan da katıldı

0
PAYLAŞ

Libananco şirketinin, el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik hisselerinde zarara uğradığı gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti hakkında açtığı 10 milyar dolar tutarındaki tahkim davasında üçüncü gün duruşmaları devam ediyor.
Duruşmaların öğleden sonraki otumuna Cem Uzan da katıldı. Cem Uzan, bir süre önce Fransa’dan siyasi iltica talebinde bulunmuştu.

Duruşmalara katılan taraflar dün ve önceki gün sonunda basının sorularını yanıtlamamıştı.

Duruşmaların bugün sona ermesi bekleniyor.

Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi, tarafları dinledikten sonra, davanın ”esastan görüşülüp görüşülmeyeceğini” karara bağlayacak.

Duruşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yetki itirazları dinlenecek, davacı şirketin iddialarının belgelere dayanıp dayanmadığına bakılacak.

ENDİŞE DUYMUYORUZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Libananco davasıyla ilgili olarak, ”Çok geniş kapsamlı hazırlandığımız bir konu, o yüzden herhangi bir endişe duymuyoruz” dedi.

Yıldız, TBMM’de Libananco davasıyla ilgili soruları yanıtladı.

Yıldız, davayla ilgili olarak ”Türkiye’den yüksek bir tazminat isteniyor, bir endişe söz konusu mu?” sorusu üzerine, Türkiye’nin davada 17-18 kişilik ekiple temsil edildiğini söyledi.

Davanın önemli olduğunu, Türkiye’nin haklarının en üst düzeyde korunabilmesi için önemli ve ciddi bir hazırlık yaptıklarını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

”Kendi içimizde yaptığımız bir çok toplantıda bunu gündeme getirdik. Yaptığımız çalışmalarda biz endişe duymuyoruz. Endişe duymamamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi tahkim heyetine olan güvenimiz, saygımız ve objektif yaklaşımlarını her zaman gözlemlememiz.”

PAYLAŞ
Önceki makaleAykırılık!
Sonraki makaleBirileri Yalan Söylüyor

BİR CEVAP BIRAK

2 + six =