Ecevit’in hastane raporları istenecek

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanık ve avukatların taleplerine ilişkin alınan ara kararlar, mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı.

Mahkeme heyeti, Tuncay Güney’in İstanbul Asayiş Şube Müdürülüğündeki sorgusuna katılan Harun Özkaya’nın dinlenmesi talebini sanık savunmalarının alınmasından sonra değerlendirilmesini kararlaştırdı.

Heyet, eski Başbakanlardan merhum Bülent Ecevit’in Ankara Başkent Üniversitesindeki tedavisiyle ilgili tüm hastane evraklarının, raporların, varsa film, grafik ve tüm belgelerin istenmesine hükmetti.

Tutuklu sanık Kemal Aydın’ın 3 Kasım 2009 tarihindeki duruşmada sarf ettiği sözlerle ilgili gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, tutuklu sanık Hüseyin Keskin’in Sarıkamış’ta yakalandığı tarihten bir hafta önce ve sonrasını da içine alan zaman diliminde asayişle ilgili toplu olay, gösteri ve sair faaliyetin olup olmadığı, varsa bununla ilgili belgelerin onaylı suretlerinin gönderilmesi için Sarıkamış İlçe Emniyet Müdürlüğüne ve İlçe Jandarma Komutanlığına yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Osman Gürbüz hakkında, Susurluk kazası olarak bilinen olay, Gazi Mahallesi olayları ve Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığının, CMK’nın 250. maddesiyle yetkili Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarından sorulmasına karar verdi.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Şubat Pazartesi, saat 09.00’a bıraktı.
Bu arada, savcının tahliyesini istediği Muzaffer Öztürk’ün, mahkemenin, tutukluluğunun devamı yönündeki kararını duymasının ardından fenalaştığı ve sağlık görevlilerince kendisine müdahale edildiği görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.