Eğitimde medreselere geri mi dönülüyor?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Öğrenciye hem din ilimleri hem de fen ilimlerinin aynı anda verileceği duyurulan medresenin temeli Isparta’da atıldı…
 
Said Nursi’nin öğrencilerinden DP eski Isparta Milletvekili Tahsin Tola’nın adını taşıyan medresenin temeli atıldı. Isparta Kültür Eğitim Vakfı tarafından Zafer Mahallesi inşa edilecek olan Dr. Tahsin Dershanesi’nin açılış törenine katılan AKP Isparta Milletvekili Said Yüce, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İman abidesi Dr. Tahsin Tola adına yapılan medresenin Isparta’da temelini attık” ifadeleriyle duyurdu.
 
ISPARTA’DA EĞİTİMDE MEDRESE DÖNEMİ BAŞLIYOR
Nur cemaatinin kurucusu olan Said Nursi’nin yazdığı risalelerin latin harfleriyle basılmasını sağlayan, 9. ve 10. dönem Demokrat Parti Isparta Milletvekili olan Dr. Tahsin Tola’nın adını taşıyan medresenin temeli törenle ve dualarla atıldı. Üniversite öğrencilerine fen ilimleri ve din ilimleri eğitimi aynı anda verilecek” şeklinde duyurulan medrese, Isparta Kültür Eğitim Vakfı tarafından inşa ediliyor.
 
AKP’Lİ YÜCE, ‘MEDRESENİN TEMELİNİ ATTIK’ DİYE DUYURDU
‘Dr. Tahsin Tola Dershanesi’ adıyla hizmet vermesi beklenen yapının temel atma törenine katılan AKP Isparta Milletvekili Said Yüce, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gelişmeyi, “TBMM’de 9. ve 10. dönem Demokrat Parti Milletvekilliği yapan iman abidesi Dr. Tahsin Tola adına yapılan medresenin Isparta’da temelini attık” ifadeleriyle duyurdu.
 
NUR RİSALELERİ İÇİN MENDERES TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLDİ
Isparta Senirket kökenli olan Tahsin Tola, 1956 yılında Said Nursi’nin risalelerinin Latin harfleriyle basılarak çoğaltılmasını talep ettiği dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından bu iş için görevlendirilmişti.
 
ÇAĞDIŞI KALAN MEDRESELER 1924’TE KAPATILDI
3 Mart 1924 yılında TBMM tarafından çıkartılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğretim Birliği Yasası) ile ülkedeki bütün eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanırken, zamanın eğitim ihtiyacına cevap veremeyen medreseler, tekke ve zaviyelerle birlikte kapatılmıştı.
Önceki haber”Güney Kıbrıs’taki Vroişa (Yağmuralan) kaderi n’olcak?”
Sonraki haberBAFTA’da Ken Loach damgası
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 9 =