Ekolojik kriz büyüyor!

Rapora göre doğal kaynaklara olan talebimiz, Dünya’nın sağlayabileceği miktarı neredeyse üçte bir aşıyor.

Bu bilgiler Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Londra Zooloji Derneği ve Küresel Etki Ağı adlı çevre örgütlerinin hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu’nda yer aldı.

Rapora göre dünya nüfusunun yüzde 75’i tüketim oranlarının, doğanın kendini yenileme hızını aştığı ülkelerde yaşıyor.

Bu da onları “ekolojik borçlular” haline getiriyor – yani yaşamak için tarım alanlarını, ormanları, denizleri ve diğer ülkelerin kaynaklarını fazlasıyla kullanıyorlar.

Eğer taleplerimiz artmaya devam ederse, 2030’ların ortalarına doğru yaşam standardımızı korumak için iki gezegene birden gereksinim duyacağız


Rapora göre “doğal sermayenin” fütursuzca kullanılması, dünyanın gelecekteki refahını da tehlikeye atıyor; örneğin gıda, su ve enerji fiyatlarının aşırı yükselmesine yol açıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF’in Uluslararası Genel Müdürü James Leape “Eğer taleplerimiz artmaya devam ederse, 2030’ların ortalarına doğru yaşam standardımızı korumak için iki gezegene birden gereksinim duyacağız” dedi.

Dünya’ya en büyük etkiyi yapan ülkeler ABD ve Çin. Bu iki ülke, gezegende bıraktığımız izin yüzde 40’ından sorumlu.

Kişi başına en büyük iz ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait. Afganistan ve Malawi, kişi başına en küçük izi bırakan ülkeler. Türkiye ise 56. sırada, Bulgaristan ile Ukrayna’nın arasında yer alıyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF’in Uluslararası Başkanı Emeka Anyaoku, “Son birkaç ayda yaşadığımız olaylar, ayağımızı yorganımıza göre uzatmamanın ne kadar aptalca olduğunu ortaya koydu” diye konuştu.

“Mali kredi krizi bir felaket olabilir ama karşı karşıya olduğumuz ekolojik resesyonla karşılaştırınca solda, sıfır kalıyor.” (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.