Elif Şafak Davası için yoğun önlem

Elif Şafak Davası için yoğun önlem

0
PAYLAŞ

Beyoğlu Adliyesine sabahın erken saatlerinde gelen çok sayıda polis, davanın görüleceği Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, koridoru, bina girişi ve bahçe çevresinde yoğun önlemler aldı. Polisler, adliyeye gelenlerin bahçe girişinde üst araması ve kimlik kontrolü yaptıktan sonra içeri girmelerine izin verdi.


Duruşma başlamadan önce adliye önüne ellerindeki Türk Bayrağı ve Atatürk posterleriyle gelen Büyük Hukukçular Birliği üyesi bir grup, üzerinde ”AB faşizmi” yazısı ve gamalı haç bulunan AB bayraklarını yere attı.


Davanın şikayetçisi konumunda olan Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz, adliyeye gelişi sırasında basın mensuplarının soruları üzerine, ”Türk Milleti’nin haysiyetine küfür edenlere karşı davaya müdahil olma hakkının bulunduğunu” söyledi.


Davaya müdahil olma hakkının linç olarak gösterildiğini belirten Kerinçsiz, asıl linç edenlerin bu yazıları yazanlar olduğunu belirtti.


Yazar Elif Şafak’a destek amacıyla adliyeye gelen müzisyen Şanar Yurdatapan ise ”Zaten bu bir rezalet. Bir roman kahramanının söylediği laflardan dolayı romanı yazan yargılanacaksa Arsen Lüpen’i yazan adam ömür boyu hapiste kalmalıydı” diye konuştu.


Duruşmayı izlemek üzere Beyoğlu Adliyesine gelen Elif Şafak’ın eşi Eyüp Can Sağlık da şunları kaydetti:


”Umarım bir an önce Türkiye bu ayıptan kurtulur. Türkiye’nin hak etmediği bir madde 301. Roman, sanat eserlerini ya da herhangi bir şekilde eleştirel düşünceyi yargılamak Türkiye’ye yakışmıyor. O yüzden izleyeceğiz. Yargı sürecini takip edeceğiz. En kısa zamanda ya 301 ile ilgili bir değişiklik yapılmasını bekliyoruz ya da bu davanın zaten baştan açılmaması gereken bir dava olarak bir an önce düşüp Türkiye’nin gündemini meşgul etmemesi gerektiğini düşünüyorum.


Elif, duruşmaya gelmek istemesine rağmen bugün gelemiyor. Çünkü doktorundan izin alamadı. Sabah tekrar görüştü doktoru izin vermedi.”


Bu arada, davayı izlemek üzere Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk ile Uluslararası Yazarlar Birliğinden (PEN) temsilciler de Beyoğlu Adliyesine geldi.


Adliye önünde bekleyen grup, güvenlik kuvvetlerince çember içine alındı.


Duruşmayı izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun da Beyoğlu Adliyesine geldiği görüldü.


THE FİNANCİAL TIMES’DA…


Yazar Elif Şafak Davası İngiltere’nin ciddi ulusal gazetesi The Financial Times gazetesinin dış haber sayfalarında okura duyuruldu.


“Türk hükümeti, yazarların yargılanmasına olanak veren yasayı yürürlükten kaldırması yolunda iç ve dış baskıya boyun eğmeyi reddederken, ülkenin en tanınmış kadın yazarlarından Elif Şafak, bugün Türklüğe hakaret suçundan yargı önüne çıkıyor” yorumunu yapan gazete şöyle devam etti: 


“Dava, Avrupa Parlamentosu temsilcileri ve insan hakları örgütleri tarafından yakından takip ediliyor. Avrupa Parlamentosu üyelerinden ve davayı izlemek üzere Türkiye’de bulunan İngiliz parlamenter Richard Howitt, ‘Bu dava Türkiye’nin uluslararası imajı ve şöhretini zedeleyecektir, zedelemelidir de’ diye konuştu.”


Haberde, geçmişte Orhan Pamuk’un da 301’inci maddeden yargılandığını anımsatan gazete, sırada buna benzer 80 dava olduğunu yazdı. 

BİR CEVAP BIRAK

four × 2 =